10 častých chyb během diety

 

1. Nedodržování pitného režimu:
Sklenici vody (minimálně 300ml) ráno nastartuje metabolismus a doplní množství vody, které jsme během noci vydýchali a vypotili. Dostatečný příjem tekutin nám pomůže v spalování tuků. Dospělý člověk by měl vypít denně 2 až 3 litry, při fyzické aktivitě dokonce až 4 litry. Většinu tohoto množství by měla tvořit čistá voda a minerálky.

2. Bez snídaně:
Mnozí lidé nemají brzy ráno chuť na jídlo, a proto snídaně vynechávají. Nicméně tělo je po nočním spánku "hladové". Abychom mu dodali potřebné živiny, snídaně by měly být vyvážené a obsahovat největší porci sacharidů v rámci dne. Také by měly obsahovat správný poměr bílkovin a tuků. Den tak můžeme začít třeba ovesnými vločkami, ke kterým přidáme lžičku Chia semínek, odměrku proteinu s libovolnou příchutí a celou směs zalijeme horkou vodou.

3. Nepravidelná strava:
Nepravidelný příjem potravy způsobí, že tělo pociťuje nedostatek živin a dělá si zásoby. Abychom tomu zamezili, měli bychom jíst přiměřené porce každé 2-3 hodiny.

4. Sladké v dietě:
Nejednou se nám stane, že mezi jídly máme chuť na něco sladkého. Nicméně, pokud již nás ta chuť přemůže, dostáváme se do bludného kruhu, protože chuť na sladké se ještě zvýší a o chvíli si budeme muset "mlsné" opět.

5. Příliš mnoho ovoce:
I ovoce obsahuje cukr (fruktózu). Proto i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí. V našem jídelníčku by se tak mělo vyskytovat především jako součást snídaně. Mezi druhy, které bychom mohli zařadit do diety, patří například jahody, jablka a grep. Nesmíme však zapomenout připočítat sacharidy z ovoce do denního příjmu.

Viz. Nízkosacharidová dieta

6. Nedostatek bílkovin:
Zejména ženy mají obavy z bílkovin a v jejich jídelníčku jsou často zanedbané. A přitom, bílkoviny jsou základním stavebním prvkem nejen svalů, ale i orgánů, hormonů, enzymů, a také protilátek. Jejich denní příjem během diety by se měl pohybovat v rozmezí 1- 1,2 g na kg hmotnosti.

7. Málo zdravých tuků:
Zdravé tuky obsahují nenasycené mastné kyseliny. Mezi nejznámější patří Omega 3 a 6 mastné kyseliny, které se nacházejí například v ořechách, v Chia semínkách, v mořských rybách a v kokosovém oleji.

Jsou nezbytné pro udržování vyrovnané hladiny cholesterolu v krvi, pro tvorbu a odolnost buněk a podporují správnou funkci mozku.

 8. Zanedbaný spánek:
Nedostatek spánku způsobí, že jsme unavení. Energii, která nám chybí, si doplňujeme prostřednictvím jídla, což často vede k přejídání se. Naopak vydatný spánek nám pomůže odbourávat tuky.

9. Nedostatek pohybu:
I když je všeobecně známo, že strava tvoří 80% úspěchu při redukci hmotnosti, ani těch zbývajících 20%, které tvoří cvičení, není zanedbatelných. Volba tréninkového plánu nebo sportu je však individuální.

Tip:
Pokud padne volba na fitness, rozhodně se není třeba bát silových cvičení. Ženy nemají predispozici nabírat svalovou hmotu a při správném posilování jsou účinnější v spalování tuků než kardio.

10. Alkohol:
Jakákoliv dieta je neúčinná, pokud během ní pijeme alkohol. Líh z alkoholických nápojů je pro tělo jako jed, proto ho tělo prioritně odbourává, a tím se zastaví metabolismus. Navíc alkoholické nápoje obsahují i ​​množství kalorií.

Autor: Nicole Jantulíková

Alternativní produkty