Abeceda přísad elixíru zdraví - část druhá H - L

Hadí jed- v kosmetickém průmyslu se využívá syntetický hadí jed nazýván Syn-Ake, který má schopnosti podobné botoxu, avšak méně invazivní. Účinek spočívá v uvolňování napjatého svalstva tváře, což je hlavní příčinou vzniku vrásek.

Heřmánek- kdysi byl na severu Evropy považován za posvátnou bylinku, která symbolizovala slunce. Dnes je často používán v kosmetice pro své zklidňující a hojivé účinky.

Chia semínka- zázračná semínka, které dodají energii, a díky jejich schopnosti nabobtnat ve vodě pomáhají hubnout bez hladovění.

Chlorella- jednoduchá řasa bohatá na železo a jiné minerály, vhodná na detoxikaci těla.

Chróm- biogenní prvek, který je nezbytný pro činnost nadledvinek a mozku. Také je užitečným pomocníkem při hubnutí, reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje chuť k jídlu a také na sladké.

Jojobový olej- jeden z nejvzácnějších olejů, který pokožku regeneruje a suché pokožce navrací přirozenou vlhkost. Suchým vlasům dodá hebkost a lesk.

Kakao- kakaové boby obsahují množství flavonoidů, které se vyznačují antioxidační aktivitou. Kakao tak působí preventivně proti onemocněním srdce a cév, a také chrání před volnými radikály.

Karambola- chutné exotické ovoce, přezdívané čínská hvězdice, je oblíbenou surovinou ovocných salátů. Podporuje trávení i imunitní systém, nízký obsah kalorií způsobuje, že ji lze konzumovat i během diety.

Karob- tento "Svatojánský chléb" je považován za zdravější náhradu kakaa, protože neobsahuje kofein a má nižší podíl tuků. Je přirozeně sladký a nevyžaduje dodatečné přislazování.

Keratín- účinná složka vlasových přípravků, která dodává živiny vlasovému vláknu zevnitř, vyplňuje mezery a obnovuje tak jeho strukturu.

Kokosový olej- multifunkční pomocník. Lze jej využít v kuchyni jako zdravou náhradu tradičních olejů, ale poradí si i se suchou pokožkou, popraskanými rty či se zničenými vlasy bez života.

Konopný olej- obsahuje nejvyšší podíl účinných látek, proto je považován za "siláka" mezi rostlinnými oleji. Je užitečný ve studené kuchyni, ale také pomůže vyléčit kožní problémy jako je ekzém či atopická pokožka.

Krilový olej-pochází z antarktických korýšů. Díky jejich stravě bohaté na mastné kyseliny a čistému prostředí je krilový olej kvalitním zdrojem omega 3 mastných kyselin a antioxidantů.

Kyselina hyaluronová- je přímo trendem mezi přísadami anti- ageing krémů. Vyplňuje pleť a zajistí její postupnou hydrataci.

Lecitín- pozitivně reguluje hladinu cholesterolu a je oblíbeným výživovým doplňkem studentů, neboť podporuje mozkovou aktivitu a soustředění.

L- karnitín- specifická, tělu vlastní, aminokyselina, která je oblíbeným spalovačem při sportovní aktivitě. Uvolňuje energii z tuků, čímž podporuje hubnutí a zároveň oddaluje únavu.

Lucuma- tzv. Zlato Inků, z její plodů se vyrábí prášek, který je přírodním sladidlem s vysokým obsahem vlákniny.

Lněný olej- obsahuje důležité omega-3 mastné kyseliny a lignany, které působí protizánětlivě a také mají účinky proti rakovině.

 

Autor: Nicole Jantulíková

Alternativní produkty