Abeceda přísad elixíru zdraví - část první A - G

I vy jste si někdy lámali hlavu nad krkolomnými názvy jako quinoa, karambola a jiné? Nebo jste si nebyli jisti účinky různých přísad či přípravků? V následujících řádcích a pokračování článku naleznete stručné objasnění některých z nich.

Acai- bobule tmavě fialové barvy pocházející z amazonské palmy. Populární jsou zejména pro vysoký obsah antioxidantů, také jsou však bohatým zdrojem živin a energie, proto se extrakt z nich stává častou součástí fitness výživových doplňků.

Agáve sirup- pochází z mexického kaktusu a je ideální přírodní náhradou bílého cukru. Vyznačuje se vysokou sladivostí a ve srovnání s medem má méně hustou konzistenci.

Alfalfa- v překladu "otec všech potravin" jsou semena vojtěšky, které se vyznačují vysokým obsahem bílkovin. Používány jsou zejména na snížení překyselení organismu, při revmatismu a trávicích potížích.

Aloe vera- populární sukulentní rostlina, známá svým mnohostranným využitím. Ve formě gelu je využívána zejména na poranění či popáleniny, díky silným protizánětlivým a hojivým účinkům, jako přísada v kosmetice se také vyznačuje hloubkovou hydratací. Ve formě čisté přírodní šťávy je vhodná k očistě těla či podpoře celkového zdraví.

Amarant- po našem Laskavec je pseudooblinina, která neobsahuje lepek. Její semena jsou bohatá na bílkoviny a poskytují lidskému organismu všechny esenciální aminokyseliny.

Ambra- pevná, voskovitá látka, která vzniká v trávicí soustavě vorvaně. Čerstvá nepříjemně zapáchá, ale postupně nabude příjemnou, zemitou vůni. Používá se v parfumérství a přesto, že ji vytlačují syntetické přísady, stále je velmi ceněna.

Ananas- je bohatý na enzym bromelin, díky čemuž je vhodný při redukční dietě. Také obsahuje biotin, který častou konzumací podporuje zdravé nehty a vlasy.

Arbutin- moderní bělící složka, nacházející se zejména v listech medvědice lékařské. Je účinný na bělení pigmentových skvrn pokožky.

Arginín- aminokyselina, která je potřebná zejména při sportovní aktivitě, urychluje regeneraci a předchází vzniku tzv. svalovice. Také podporuje tvorbu kolagenu.

Arónie- nebo Jestřabina černá. Její zralé, tmavé až do černá zbarvené plody obsahují množství antioxidantů. Připisuje se jí velká léčivá síla, příznivě ovlivňuje cévní systém, podporuje imunitní systém a zlepšení zraku, zpomaluje stárnutí.

Avokádo- obsahuje množství vitamínů a minerálů. Dodává hydrataci suché pleti a vlasům.

Bambucké máslo- nebo karité máslo obsahuje vitaminy A, E a D, a také mastné kyseliny a jejich estery. Ty způsobí, že po nanesení másla je pokožka vláčná a hebká. Často se používá jako ingredience při výrobě domácí kosmetiky.

Brusinky-jsou plné vitamínů a ovocných kyselin. Kromě léčivého účinku při zánětech močových cest příznivě působí při nechutenství, únavě či slabosti.

Bulharský jogurt- obsahuje probiotické kultury. Jeho působení na pokožku je blahodárné, zlepšuje dýchání na buněčné úrovni, zvláčňuje a předchází předčasnému stárnutí.

Citrón- všeobecně známá zásobárna vitamínu C, dodává tělu energii, také je účinnou bělicí látkou, posiluje imunitu, zamezuje krvácení dásní a paradoxně pomáhá odkyselit organismus.

Česnek- označuje se také jako silné přírodní antibiotikum, které si poradí s kašlem i s bolestivým a podrážděným hrdlem.

Černé koření- je ideálním pomocníkem při hubnutí, protože zlepšuje trávení, zvyšuje vstřebávání živin a dokonce pomáhá rozkládat tukové buňky.

Echinacea- je oblíbený pomocník při nachlazení, podporuje imunitní odpověď organismu.

Fluorid- důležitá součást zubní pasty. Zvyšuje odolnost zubní skloviny a působí preventivně proti zubnímu kazu.

Guarana- obsahuje kofein, guaranin a jiné účinné látky, které stimulují nervový systém, což má za následek odstranění únavy, zlepšení psychické a fyzické výdrže, či dokonce zrychlení metabolismu.

Goji- také známá jako Kustovnice čínská. Její sušené plody jsou jedním z nejoblíbenějších potravinových doplňků. Přezdívaná je také červený diamant, či ovoce nesmrtelnosti. Příznivě ovlivňuje činnost ledvin a jater, imunitního systému a je také velmi silným antioxidantem.

Graviola- amazonské Guanabana je zázračná rostlina, která je často diskutována jako potencionální lék proti rakovině, což však není zcela potvrzeno. Co je jisté jsou její účinky proti bakteriím, virům a parazitům, a také působí proti depresím a stresu.

Granátové jablko- typické svými červenými jadérky je nejen chutné, ale i zdravé. Působí protizánětlivě a díky vysokému podílu antioxidantů regeneruje suchou a stárnoucí pokožku.

Glukosamin- je součást kloubní výživy. Důležitý je jako stavební prvek kloubního maziva, který podporuje buňky chrupavek, aby tvořily kolagen.


Autor: Nicole Jantulíková

Alternativní produkty