Abeceda přísad elixíru zdraví - část třetí M - R

Maca- jedna z nejsilnějších rostlin na světě, která roste ve vysokohorských oblastech peruánských And. Pro své účinky je na trhu známá jako ženšen z Peru. Příznivě stimuluje žlázy s vnitřním vylučováním, včetně pohlavních, proto je považována i za stimulant mužského libida. Maca je také bohatým zdrojem energie.

Mango - ovoce s provitamínovým složením. Obsažený beta karoten chrání pokožku před škodlivými vlivy UV záření a je prekurzorem vitaminu A, který je nezbytný pro zdravý zrak. Díky pyridoxinu, vitamínu B6, působí mango proti stresu, nespavosti a psychické únavě. Mango je také hojně využívané v kosmetice pro své hydratační a vodu regulující účinky.

Mangosteen- česky Mangostan nebo Mangostana lahodná. Při jejím pěstování nejsou zapotřebí pesticidy ani jiné chemikálie, protože vnitřní část plodů obsahuje xantony a taniny, které způsobují trpkou chuť, a tím odrazují škůdců. Královna ovoce, jak mangostanu mnozí přezdívají, je nejbohatším zdrojem na světě právě zmíněných xantonů. Xantony jsou silné, biologicky aktivní antioxidanty, které chrání organismus před volnými radikály. Nedávné výzkumy také potvrdily další pozitivní účinky. Prokázaly, že Mangostana působí proti vředům, mikrobům a chemoprotektivně.

Maqui berry- ovoce podobné acai berry, má však trojnásobně vyšší antioxidační účinek, který je tak nejvyšší ze všech dosud objevených, přírodních antioxidantů. Toto Superovoce je vhodné na detoxikaci organismu a redukci tělesné hmotnosti.

Meruňkový olej- získává se z jader meruněk. Narozdíl od jiných olejů je specifický kombinací vitamínů B15, B17 a B19. Napomáhá správné funkci trávicího traktu a krvotvorbě. V kosmetice hýčká všechny typy pleti, dodává jim hydrataci a vláhu, aniž by zanechal pocit těžkého, mastného filmu.

Matcha- japonský zelený čaj, který se pěstuje speciální stínící technikou. Jeho lístky jsou pomalu drcena na jemný prášek, přičemž během tohoto procesu se lístky nepálí. Zachovají si tak dostatek chlorofylu, a proto je Matcha označována za nejzelenější zelený čaj. Prášek z lístků Matcha se napění s trochou horké vody a následně se zalije, což znamená, že narozdíl od jiných čajů, v případě Match se lístky nejen louhují, ale i přímo konzumují. Díky tom si Matcha uchovává vysoký podíl antioxidantů a účinných látek. V poslední době je oblíbený zejména během redukčních diet.

Nevädza- má nejen krásnou barvu, ale i výjimečnou sílu. Odedávna je používána na zklidnění podrážděné nebo unavené pokožky v oblasti očí. Také má schopnost vypínat jemné oční vrásky, díky čemuž si chrpu zamilujete jako nejlepšího pomocníka v péči o oční okolí.

Noni- šťáva z plodů moruše indické, která se vyznačuje obsahem proxeroninu, serotoninu, melatoninu, 19 aminokyselin a celé řady vitamínů. Její pravidelné užívání stimuluje imunitní systém, zlepšuje fyzickou a mentální kondici a napomáhá zdravému spánku.

Orchidea- všechny její druhy patří do čeledi vstavačovitých, která sice patří mezi nejmladší čeledi, ale zato je nejpestřejší. Poskytne důkladnou hydrataci suché pleti.

Extrakt z perel se v Orientální medicíně používají již tisíce let. Prášek z perel obsahuje snadno vstřebatelný perlový protein pracující na energetické úrovni organismu, který naprogramuje na omlazovací proces. Extrakt z perel poskytne pleti hydrataci, vyrovnanou hladinu tekutin a současně eliminuje vrásky a pigmentové skvrny. Pleť zanechává vyhlazenou, hedvábnou, matnou a pružnou.

Psyllium- obal semen jitrocele indického- obsahuje velké množství ve vodě rozpustné vlákniny. Při kontaktu s vodou v střevě získává gelovou konzistenci a při procházení na sebe váže toxiny a usazeniny. Psyllium vláknina je vhodná k detoxikaci organismu a redukci tělesné váhy.

Quinoa- andských pseudoobilnina, která je, narozdíl od těch tradičních, bezlepková a lepším zdrojem bílkovin a vlákniny. Je ideální součástí vyvážené zdravé stravy. Navíc pozitivně působí na kardiovaskulární systém.

Rakytník- používá se zejména ve formě šťávy. Už v Starověkém Řecku rakytník využívali vojáci, aby jim a jejich koním dodal sílu. Z té doby pochází i jeho název. Dnes je rakytník mimo jiné populární i v kosmetice. Regeneruje drobné ranky i popáleniny, zamezuje vzniku vrásek a působí baktericidně.

Reishi- tradiční čínská medicína ji nazývá "houba, která dává nesmrtelnost". Má skvělé antioxidační účinky a schopnost omlazovat organismus. Připisuje se jí také síla pomáhat v léčbě rakoviny a předcházet jejího vzniku. Podporuje imunitu, zvyšuje odolnost vůči stresu a udržuje optimální pH organizmu. Je také vhodná při rekonvalescenci.

Řasy- jsou nepostradatelnou součástí kategorie zelené potraviny.Zejména ty mořské obsahují množství chlorofylu, ačkoliv ne všechny mají zelenou barvu. Jsou obecně známé vysokou koncentrací živin v dobře zpracovatelné formě. Nori jsou, díky výborné chuti, nejpoužívanějšími mořskými řasami. Napomáhají správnému trávení a snižují hladinu cholesterolu. Dalším druhem jsou Wakame, které čistí krev a jsou skvělým pomocníkem při zotavování se.

Růže- v kosmetickém průmyslu se používá hned několik druhů. Mezi nejoblíbenější patří bulharská růže, která je hlavní ingrediencí růžového oleje a růžové vody. Působí proti zánětům, předčasnému stárnutí pleti a tonizuje odstín pleti.
Autor: Nicole Jantulíková

Alternativní produkty