Alergie - choroba dneška

 

Alergie je jedna z nejrozšířenějších chorob, které sice nebolí, ale umí znepříjemnit život a citlivé pacienty dostat velmi rychle do nemocnice. Je to vlastně přehnaná reakce organismu při kontaktu s látkami, které jsou pro jiné neškodné. Mezi lidmi převládá názor, že je to "moderní nemoc". Není to však zcela pravda. První alergie na kadidlo jsou známé ze starověkého Egypta. Rovněž štípnutí vosou mělo za následek smrt jednoho z faraonů. První podrobný popis alergie na jahody pochází od krále Richarda III. Rozdíl je jen v tom, že v současnosti je každý třetí člověk alergik, zatímco v minulosti to byl asi každý desátý.

Příčiny

Genetici nezaháleli a zjistili několik genů, které jsou zodpovědné za vznik alergií. Genetická dispozice je jedna z mnoha příčin. Mezi další faktory patří znečištěné ovzduší, působení chemických látek, používání čisticích prostředků v domácnosti, přehnaná hygiena, užívání antibiotik, kouření matky v těhotenství a další. Velmi rozšířené jsou alergie na potraviny zejména na lepek a mléko. Trpí jí děti, dospělí a výjimkou nejsou ani nově zjištěné případy celkem starých lidí.
Příznaky

S příchodem jara vidíme častěji lidí s kapesníkem na nose, ačkoli je příjemných 15 - 20 stupňů. Alergická rýma je totiž první a nejčastější projev alergie. K ní se připojí svědění očí, bolesti v uších, dušnost a někdy až astmatický záchvat. Kožní projevy mohou být výsledkem potravinových alergií. Velmi nebezpečným a život ohrožujícím je anafylaktický šok, který je nejhorším typem alergické reakce. Může vyvolat zúžení průdušek, snížení tlaku a dokonce i smrt, pokud přivolaná pomoc přijde pozdě.

Alergie se může projevit i potížemi zažívacího traktu ve formě průjmy, nechutenství, pocity na zvracení. Lékařská pomoc je nutná v případě otoku rtů, hrdla a jazyka. Někdy je alergenem nová zubní pasta.

Kůže může reagovat na alergen v průběhu 30-60 minut. Tento stav bývá různě dlouhý a trvá od několika minut až po několik dní. Při kožních projevech třeba myslet i na kosmetiku, kterou používáme.

Kuchyňské nádobí může být také příčinou alergie. Pokud používáme smaltované hrnce s poškozeným smaltem, k jídlu se dostávají kovy, které se stávají alergeny. Pacient má střevní potíže, které ho vedou z jedné ambulance do druhé až nakonec skončí na alergologii. V tomto případě možná stačí koupit nový hrnec.

Léčba

Mnoho lidí příznaky alergie více let podceňuje. Naučí se s tím žít, případně si dají "něco" předepsat a lékaři slibují, že v zimě přijdou na testy. V zimě však problém není aktuální a k lékaři se nejde. Vždyť není proč. Neléčené alergie vedou k astmatu. Jakékoliv, i ty nejnepatrnější příznaky alergie mají každého dovést do ambulance obvodního lékaře, který rozhodne, co dál. V dnešní době jsou léky na alergii / antihistaminika / na vysoké úrovni a nezpůsobují ospalost, jak to bylo v minulosti. Samoléčba a všelijaké alternativní pokusy mají za následek postupné zhoršování stavu. Zjištění příčiny automaticky vede ke změně režimu života a léčbě.


Autor: Daniela Hrubá

Alternativní produkty