Co jíst, když detoxikujete své tělo?

Detoxikace – často přeháněný fenomén

Striktní detoxikační režim v žádném případě nesupluje činnost vylučovacích orgánů, jako jsou játra a ledviny, které se v první řadě starají o přirozenou detoxifikaci. Potenciálně nebezpečné látky přijaté do metabolismu nebo vytvořené jako sekundární metabolity umí tělo odborně zlikvidovat a vyloučit z těla. Většina látek není přímo zničena, ale naváže se na jiné látky, s jejichž pomocí opustí organismus často ve formě moči či potu. Některé nevyužité a toxické látky se mohou i na přechodnou dobu ukládat do míst, kde nemohou udělat tak velkou škodu. Jedná se například i játra či uložení toxických látek do tukových kapének skladovaných často v podkoží. Právě tyto tukové kapénky jsou důvodem, proč nás trápí celulitida. V zásadě jde o obranný proces metabolismu, který se snaží vyvážit detoxikační procesy. Zdravým stravováním a cíleným odbouráváním těchto tukových kapének je možné snížit celulitidu. Ta se však znovu objeví při zvýšeném příjmu nevyužitelných látek a snížení funkce organismus například při omezení pohybu.

Cílenou detoxikací v rámci diet a očistných programů můžete dosáhnout o kousíček větší efektivity všech těchto přirozených procesů. Hlavní kouzlo však spočívá v tom, že snížíte množství toxických a málo prospěšných látek přijímaných v potravě. Takové látky často obsahují různé zpracované potraviny, polotovary a umělá dochucovadla. Pokud to však myslíte se svým zdravím opravdu vážně, zaměřte se na dlouhodobé dodržování zásad zdravého životního stylu. Uvidíte, že se po čase začnete cítit lépe i bez toho, abyste se trápili zbytečně drastickou detoxikační dietou. Příkladem může být Mačingova dieta, která má rozporuplné ohlasy a hodně záleží na síle vaší vůle.

Detoxikační čaj

Na druhou stranu je potřeba zmínit, že i takový obyčejný čaj, který má na etiketě detoxikační, může trochu pomoci. Často se jedná o zelené čaje, či čaj typu pu-erh, které mají poměrně dobré účinky na celkový metabolismus. Detoxikační čaj navíc často obsahuje sušenou kopřivu, která pomáhá s lepším vylučováním moči. Častými přísadami bývá i zázvor nebo skořice.

Očista jater

V rámci očisty jater se zaměřte na vyváženou stravu ideálně bez umělých a zpracovaných potravin. Vyhýbejte se smaženému a snažte se dodržovat pitný režim. Úplně se vyhněte alkoholu. Dobré je zařadit i doplňky stravy, jako je chlorella prášek či kapsle s medvědím česnekem. V rámci očisty jater se zaměřte na přírodní bojovníky, jako je právě ostropestřec mariánský.

Ostropestřec

Velmi účinným antioxidantem a pomocníkem při detoxikaci organismu je ostropestřec mariánský. Jedná se o rostlinu podobnou bodláku, která však obsahuje některé nesmírně cenné látky důležité pro maximální fungování očistných procesů v našem organismu. Dostupné jsou kapsle s obsahem koncentrovaného ostropestřce jako účinného prvku při snaze o důkladnou detoxifikaci jater. Kromě toho pomáhá i při snaze o zlepšení imunitního systému a při potížích se žlučníkem. 

Tip: Přečtěte si více o účincích a využití ostropestřce mariánského.

Co ještě zařadit do jídelníčku?

Důležitý je i příjem vitamínů a minerálních látek. Toho dosáhnete především konzumací vyvážené a zdravé stravy. Pro inspirace se podívejte na zdravé recepty, kde objevíte chutné, ale zároveň prospěšné potraviny v působivých kombinacích. Přidat můžete i šťávu z aloe vera s antibakteriálními a antivirovými účinky. Chybu neuděláte ani zařazením šťávy z acai berry, která je bohatá na antioxidanty a vitamín C. Prospěšný je i prášek ze zeleného ječmene bohatý na důležité esenciální látky. Podobně je na tom i další populární řasa, konkrétně spirulina, která je dostupná opět ve formě prášku, ale existují i tablety se spirulinou. Všechny tyto zelené potraviny pomáhající s vylepšením zdraví je možné pít samotné rozmíchané ve vodě nebo přidávat do smoothie koktejlů, jogurtů, snídaňových kaší a podobně.

Detoxikace je komplexní proces, jehož efektivita se odráží na celkovém fungování organismu. Jakmile dosáhnete takového stavu, že váš organismus bude fungovat bez problémů a s maximální efektivitou, bude proces odbourávání a vylučování toxických látek nejvíce efektivní. Toho dosáhnete kombinací dostatečné pohybové aktivity a zdravého jídelníčku s obsahem všech důležitých látek.

Autor: Šárka Stuchlíková

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.