Proč kolagen pomáhá udržovat zdravé klouby?

Kolagen tvoří základ pojivových tkání a na jeho dostatku závisí zdravé klouby a bezbolestný pohyb. Co může za to, že je kolagen důležitý a proč je dobré užívat doplňky stravy, které ho obsahují?

Co to je kolagen?

Kolagen je bílkovina, která je základním stavebním kamenem pojivových tkání a tedy i kloubů. Tvoří přibližně jednu třetinu všech proteinů v tělech savců a je nesmírně zdravá pro správné fungování pohybového aparátu. S věkem se počet kolagenních vláken snižuje a dochází z projevům stárnutí.

Co způsobuje nedostatek kolagenu?

Úbytek kolagenu souvisí hlavně se stárnutím a jeho hlavními projevy je vznik vrásek nebo problémů s klouby. Nedostatek kolagenu se projevuje i na nedostatečné svalové regeneraci a obnově svalových buněk. Velká fyzická aktivita klade zvýšené nároky na svaly i na klouby a je proto nutné mít dostatečné množství kolagenu, který dokáže tkáň obnovit.

Kdo by měl kolagen užívat?

Pro lidi s běžnou pohybovou aktivitou v mladém nebo produktivním věku většinou stačí přísun kolagenu z běžné potravy. Doplněk stravy s obsahem kolagenu by měli používat všichni aktivní sportovci. Při zvýšené fyzické aktivitě totiž dochází k namáhá kloubů, které musí být dostatečně zpevněné. Stejně tak dochází k aktivnímu opravování malých trhlinek ve svalech, které vznikají intenzivním namáháním svalových vláken. Pro obnovu je zapotřebí poměrně velké množství vhodně vstřebatelného kolagenu. Další skupinou, pro kterou jsou vhodné doplňky s kolagenem, jsou starší lidé. Kolagen totiž zpomaluje procesy stárnutí a pomáhá proti problémům s klouby, které jsou s přibývajícím věkem stále opotřebovanější.

Závěrem si tedy zopakujeme, co všechno ovlivňuje kolagen. Pomáhá proti stárnutí pleti, posiluje klouby, zpevňuje šlachy a obnovuje svaly po tréninku. 

Autor: Šárka Stuchlíková

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.