Brusinky a jejich blahodárné účinky

O brusinkách
Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je u nás se přirozeně vyskytující rostlinou patřící do čeledi vřesovcotivých. Má typicky výrazné červené plody s lehce kyselou typickou chutí. V lesích dozrává ke konci léta a představuje skvělý zdroj přírodních vitamínů. Její užívání bývá doporučováno během celého roku. Výhodou je, že s trochou štěstí si můžete vlastní brusinky pěstovat na zahradě. Budou vyžadovat polostín a kyselý substrát simulující lesní půdu. Na zahradě se často vysazuje i kanadská brusinka, která roste a plodí o něco více. Typická chuť brusinek si získala své nezastupitelné místo v gastronomii a dotváří pokrmy se zvěřinou či například svíčkovou. Své velké využití ale našly tyto plody i na poli zdravé výživy, kdy nabízí mnoho výhod pro lidský organismus.

Silný antioxidant
Brusinky obsahují vysoké procento vitamínu C, což je velmi silný antioxidant chránící náš organismus proti volným radikálům. Zároveň pomáhá posilovat obranyschopnosti. Když si každý den dáte hrstičku sušených brusinek, lehce zpomalíte projevy stárnutí a dopřejete svému tělo dostatek výživných látek. Díky nízkému obsahu kalorií, kdy polovina hrnku čerstvých brusinek má pouze 25 kalorií se skvěle hodí i do diety a redukčních režimů, kdy je právě velmi důležité sledovat dostatečný přísun živin v podobě minerálů a vitamínů.

Pomoc při zánětech močových cest a oslabené imunitě
Přítomnost zmíněného vitamínu C a vitamínu E, který pomáhá činnosti imunitního systému, dělá z brusinek ideálního bojovníka proti zánětům močových cest. Je to právě vitamín C a E spolu s obsahem proanthocyanidinů co zabraňuje množení a následně i dalšímu životu nežádoucích bakterií. V rozumných dávkách jsou brusinky pro děti prospěšné a pomohou jim s přísunem vitamínů a podpoře imunity.

V jakých formách brusinky konzumovat?
Zdaleka nejlepší možností jsou čerstvé brusinky a pravá BIO brusinková šťáva. Ne vždy ale máme přístup k čerstvému ovoci a velmi dobrou variantou jsou i kvalitní sušené brusinky. Šetrným sušením zůstane zachována většina důležitých látek a brusinky si ponechají své blahodárné schopnosti. Pro intenzivnější dávku účinných látek v případě potíží, ale i v rámci prevence, sáhněte po brusinkových kapslích.

Pozor si dejte na správné dávkování a rozhodně to s nimi zbytečně nepřehánějte. Pozor by si měli dávat i osoby užívající léky na ředění krve na bázi warfarinu.

Autor: Šárka Stuchlíková

Alternativní produkty