Část 1: Domácí masky na vlasy

Důležitý je základ:
Abyste dosáhli ideální konzistence, neobejdete se bez kvalitního základu. Jeho účelem není pouze udržet směs na vlasech, ale dodat hřívě přesně takovou péči, jakou potřebuje. Myslet musíte také na to, co přesně si od takové masky slibujete. Pokud chcete dodat vašim vlasům hydrataci, vyhněte se olejům a sáhněte raději po bílém jogurtu, mléku, tvarohu, nebo po vhodném ovoci či zelenině. Naopak chcete-li zabránit tomu, aby se vlasy nadměrně vysušovaly například v prostředí s klimatizací nebo na dovolené v tropickém podnebí, olej bude tou ideální volbou.

Pro hloubkovou hydrataci a zjemnění vlasů je ideálním základem mléko, nebo mléčné výrobky jako bílý jogurt či tvaroh. Skvěle hydratuje také med, který regeneruje zesláblé vlasy a dodává jim lesk a hebkost. Jako základ vlasové masky je ideální zejména pro ty z vás, kdo mají vlasy extrémně vysušené s tendencí krepatět.  Chcete-li pak vaše vlasy uchránit před nebezpečným slunečním zářením, sáhněte po olejovitém základu. Ten vlasy obalí, uzamkne přirozenou vlhkost uvnitř a zabrání tak vysušování od sluníčka. Olej dodává také lesk, ale pouze tehdy, když jej použijete v rozumné míře a dáte si záležet na jeho řádném vymytí. Pro vlasy, které se rychle mastí, je ideální vodou citronová šťáva. Citron totiž uzavírá póry na pokožce hlavy a tím vás zbaví přebytečného mazu. Protože ale citron může zřetelně vlasy zesvětlit, dbejte na to, aby byl ředěn s vodou v poměru 1:2. S přebytečným mazem a dokonce i se svědivými lupy dokáže zatočit také jablečný ocet.  Citronu i octu se ale vyvarujte v případě, že máte extrémně citlivou a podrážděnou pokožku hlavy a nepoužívejte ani v případě, že máte na vlasové pokožce drobné oděrky.

Fantazii se meze nekladou
Pokud už máte vybraný základ masky, můžete se pustit do přidávání dalších ingrediencí. Fantazii se meze sice nekladou, ale opět je třeba přemýšlet nad tím, co od masky očekáváte. Chcete-li vlasům dopřát vzpruhu, sáhněte po ovoci. Potřebujete-li tvrdé vlasy zjemnit a zjednodušit si tak jejich rozčesávání, nebojte se do masky vmíchat vejce. Trápí-li vás lupy, nebo vlasy bez objemu, dobře poslouží třeba odvar z kopřivy.  A nakonec chcete-li hřívu delší a rychlerostoucí, sáhněte po kávě, která díky kofeinu probudí život ve vlasové pokožce a nakopne vlasové cibulky k pořádné aktivitě. A jak že jsou na tom jednotlivé a nejčastěji používané ingredience?

Med  - Má vysoce regenerační a antibakteriální účinky. Hodí se do vlasových masek pro velmi poškozené a suché vlasy, protože dodává pořádnou dávku hydratace. Jen se připravte na to, že jeho vymývání trvá delší dobu a je třeba použít teplejší vodu.

Vejce – Jsou zásobárnou mnoha důležitých proteinů i bílkovin. Dobře hydratují a zároveň čistí vlasovou pokožku, dodávají lesk i objem, zpevňují a posilují a dokonce i dezinfikují. Na rozdíl od medu však není dobré je vymývat teplou vodou. Kdo by taky chtěl ve vlasech nosit míchaná vajíčka, že?

Citronová šťáva – Je ideální volbou pro mastné vlasy. Vysušuje vlasovou pokožku a zbavuje jí tak přebytečného mazu a zároveň uzavírá povrch vlasu. Vlasy jsou po něm lesklejší a pevnější, ale mohou i lehce blednout. Citronová šťáva však není vhodná pro jemné a lámavé vlasy. Podobné účinky má také jablečný ocet.

Káva, skořice – Obě suroviny pomáhají lepšímu prokrvení vlasové pokožky, díky tomu urychlují přísun důležitých živin do vlasových cibulek a urychlují tak růst vlasů.

Avokádo – Patří mezi potraviny, které jsou bohaté vitaminy a minerální látky. Skvěle zvláčňuje pokožku a hydratuje nejen vlasy, ale také vlasovou pokožku.

Pivo – Obsahuje cukry a proteiny, které přispívají ke zvětšení objemu vlasů. Je vhodné nejen jako součást vlasových masek, ale lze použít i jako oplach, či jako přísada do šampónů.

Henna – Chrání, posiluje a vyživuje vlasy. Je vhodná nejen jako přírodní barva na vlasy, ale lze ji přidat i do masek a vlasových zábalů.

Šťáva z okurek, banán – Hydratují vlasy i vlasovou pokožku, dodává lesk.

Vonné éterické oleje – Jsou ideální volbou v případě, že vám některá ze surovin příliš nevoní.

Jak dlouho je dost dlouho?
Zatímco u kupovaných masek na vlasy se doba působení točí okolo pěti až deseti minut, domácí masky potřebují času mnohem více. Obecně by se dalo říci, že ideální doba působení je v rozmezí třiceti minut až jedné hodiny, pravda je ale taková, že čím déle s maskou na vlasech vydržíte, tím lepé. Po nanesení zabalte vlasy do igelitové tašky nebo do potravinové fólie a zabalte do ručníku. Díky tomu zůstanou vlasy hezky v teple a živiny z domácích surovin se dostanou hlouběji do struktury vlasu. Nakonec vlasy umyjte tak, jak jste zvyklí a dbejte na to, aby v nich nezůstaly žádné zbytky surovin. Chcete-li aby celý proces nepřišel vniveč, vlasy po umytí vyfénujte studeným nebo vlažným vzduchem.

Nejsou vlasy jako vlasy
Domácí masky na vlasy jsou vždy tak trochu sázka do loterie. Neexistuje žádný univerzální recept, který by na všech vlasech dokonale fungoval a to, co sedí jednomu, dalšímu sedět vůbec nemusí. Skvělým příkladem je kokosové mléko. Zatímco u někoho působí jako zázrak, který vlasy zpevňuje a hydratuje, jinému může vlasy vysušovat a stahovat z nich barvu. A proto je důležité zkoušet, zkoušet a zkoušet. Pokud se bojíte, aby ta či ona surovina vašim vlasům spíše neškodila, nejprve ji vyzkoušejte na tenčím pramenu vlasů v místech, kde v případě malé katastrofy nebude nic vidět. Teprve když si budete jisti, že maska vašim vlasům neuškodí, naneste ji na celou vaši hřívu.

Autor: Kateřina Dobešová

Účinné recepty na domácí masky na vlasy vyjdou v druhé části tohoto článku, která bude publikována již 8.7.2015 na našem webu www.elixi.cz

Alternativní produkty