Část 1: Péče o pleť vystavenou slunci

Sluneční paprsky jsou sice pro člověka v mnoha ohledech přínosem, pravda je ale taková, že zatímco naše sebevědomí roste úměrně tomu, jak rychle se nám daří nachytat bronz, naše pokožka v létě trpí. Vysoké teploty a nízká vlhkost vzduchu mají za následek nejen vysychání pokožky a ztrátu její přirozené elasticity, ale ruku v ruce jdou i s mnoha kožními problémy a zhoršením kvality pleti. Na povrch vyplouvají nevzhledné černé tečky, o slovo se začíná hlásit akné a výjimkou není ani začervenání, nebo barevné nerovnoměrnosti.

Univerzální návod na správnou letní péči o pleť sice neexistuje, ale přesto vám můžeme dát pár rad, které ke zdraví a kráse vaší pokožky přispějí.

Univerzální návod na správnou letní péči o pleť sice neexistuje, ale přesto vám můžeme dát pár rad, které ke zdraví a kráse vaší pokožky přispějí. Pamatujte ale, že co člověk to unikát. Než se začnete zbavovat hutných krémů, bez kterých si zimu nedokážete představit, a než se začnete probírat nepřeberným množstvím kosmetických přípravků vhodných na léto, popřemýšlejte o tom, co vaše pokožka vlastně potřebuje. Olejové přípravky vhodné pro extrémně suchou pokožku totiž na pokožce mastnější dokážou napáchat nemalé škody, a lehké vodovaté přípravky vhodné pro mastnou pokožku zase pokožce suché nedodají ani zdaleka takové množství vláhy, jaké potřebují.

1. Hydratace zevnitř
Ačkoliv v chladnějším období roku pleti často postačí zvolit kvalitní hydratační krém, v létě je tomu úplně jinak. Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou a téměř 70 % z ní je uloženo ve spodní vrstvě kůže zvané dermis, odkud proniká do vrchní vrstvy pokožky zvané epidermis, a přispívá k její elasticitě, schopnosti regeneraci a hebkosti. Už pouhý pobyt a dýchání v prostředí s běžnou pokojovou teplotou nás stojí až 2,5 litru vláhy z pokožky denně. V letních měsících, kdy je naše tělo vystaveno působení klimatizace a extrémně nízké vlhkosti vzduchu, však naše pokožka přichází o dalších až 30 % hydratace. A právě z toho důvodu je třeba pokožku na takové situace pořádně připravit a dodat jí dostatečnou vláhu prostřednictvím pitného režimu a správného stravování.  

Základem našeho pitného režimu by měla být čistá voda bez obsahu chemických látek a cukrů, která je pro náš organismus nezbytností. Pokud ale čistá voda nepatří mezi vaše favority, sáhnout můžete i po čerstvých ovocných šťávách, minerálních vodách, nebo zelených, černých i bylinkových čajích. Ovocné šťávy navíc dodávají organismu přírodní cukry, které jsou skvělou potravou pro mozek a podporují nejen myšlení, ale také dodávají tělu potřebnou energii a jsou navíc výborným zdrojem vitaminů a antioxidantů, které pokožka v létě potřebuje. Čemu je nutné se vyhnout, jsou nápoje, které tělo odvodňují a připravují tak pokožku o důležitou vláhu. Mezi ně patří sycené i nesycené nápoje s vysokým obsahem cukru a chemických dochucovadel či konzervantů, silná káva, nebo nápoje, které obsahují více než 10 % alkoholu.  

Ke správné hydrataci pokožky ale přispějete také konzumací vhodných potravin. Listová zelenina, brokolice, kapusta anebo špenát obsahují lutein a zeaxanthin, které mohou zvýšit pružnost pokožky až o 20 % a zlepšit hydrataci až o 60 %. Pokud chcete zabránit nechtěným ztrátám vlhkosti z pokožky, pochutnávejte si například na olivovém oleji nebo rybách, který tělu dodávají důležité omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny.

2. Zbavte se hutných krémů
I když v chladném období roku jsou hutné krémy obzvláště pro suchou pokožku nezbytností, v letních měsících nadělají více škody než užitku. Pokožka vlivem slunečního záření a suchého vzduchu sice ztrácí svou hebkost a pružnost, hutné krémy ale její hydrataci nepřidají. V letních měsících jsou kožní póry o něco otevřenější a tyto krémy nebo tělová másla je mnohem snáz zanesou. V kombinaci s vysokými teplotami potom nepůsobí ani tak jako životabudič dodávající pokožce vláhu, ale spíše jako vrstva igelitu, který nedovolí pokožce dýchat. Následkem toho má pokožka tendenci červenat, vytvářet nevzhledné černé tečky, ale je i živnou půdou pro tvorbu akné.

Hydratace dodaná zvenku je ale nezbytností a proto vybírejte spíše krémy s lehčí, vodovatou texturou, nebo tělové oleje. Ty se do pokožky rychle vstřebají, dodají ji potřebnou vláhu a zároveň ji zbytečně nezatíží. Nezapomínejte ani na oční okolí, kde můžete bez obav sáhnout i po hutnějším a výživnějším krému.

3. Dovolte pokožce dýchat
Chcete-li si udržet zdravou hebkou pokožku s rovnoměrným opálením po celé léto, nezapomínejte na kvalitní, ale jemný peeling. V teplém období roku pokožka vlivem suchého vzduchu a slunečních paprsků mnohem rychleji odumírá a má tendenci k šupinatění nebo slupování. Pokud si ale peeling dopřejete alespoň dvakrát týdně, umožníte pokožce dýchat a tím pádem i lépe regenerovat. Nezapomínejte hlavně na místa, která jsou nejvíce vystavena tlaku, a místa, kde je pokožka hrubší. Vaši péči si totiž zaslouží nejen obličej, stehna, lýtka a ruce, ale také kolena, lokty, nárty a dekolt.


Autor: Kateřina Dobešová

Alternativní produkty