Část 2: Péče o pleť vystavenou slunci

Pleť v létě žádá specifický přístup a péči, aby se Vám mohla odvděčit a poděkovat krásným opálením. Dnes Vám přinášíme další 4 tipy, které s prvním článkem tvoří kompletní sedmičku tipů, které Vám a zejména Vaší pokožce umožní dlouhotrvající opálení beze škod a předčasného stránutí pleti. Protože kůži máme jen jednu.

*První 3 tipy se dočtete v minulém článku

4) Pryč s nečistotami:
I když se v letních měsících make-upem příliš nezabýváte, každodenní očista pleti je naprostou nezbytností. V teplém počasí se pleť vystavená slunci více mastí a tím pádem na ní mnohem více ulpívají prachové částečky a nečistoty z ovzduší. Následkem toho se začnou zanášet póry, na povrch vylézají černé tečky a objevuje se akné, které doposud pospávalo zimním spánkem. I když jste se zrovna nelíčili, dejte si záležet na čištění pleti nejen večer, ale hlavně ráno. Vyčistěte pokožku odličovacím mlékem, ošetřete tonikem bez alkoholu a vyživte lehčím hydratačním krémem. Pokud chcete dopřát pleti ještě lepší očistu, neostýchejte se použít regenerující a detoxikačních obličejové masky.

5) Chraňte se před sluncem:
Jestli je v letním období něco naprostou nezbytností, pak jsou to krémy s ochranným faktorem. Chcete-li svou pleť uchránit před nepříjemnými spáleninami od sluníčka, sáhněte po opalovacím krému s ochranným faktorem minimálně SPF 15. Nezapomínejte ale, že zejména dekolt, nárty, uši, ramena a celý obličej se spálí mnohem rychleji, než by se nám líbilo. Pro tyto partie tedy vybírejte krémy s ochranným faktorem minimálně SPF 30. Jak se ale říká, každý pes jiná ves. Proto vybírejte ochranné krémy tak, aby odpovídaly fototypu vaší pokožky. Pokud si nejste s výběrem jisti, požádejte o radu svého kožního lékaře nebo lékárníka. Jestli si vyberete opalovací prostředek v krému, mléku, oleji, nebo ve formě rozprašovače, záleží čistě na vás. Pokud ale nechcete vystavovat své tělo nebezpečnému ultrafialovému záření, vždy vybírejte opalovací prostředky chránící pleť nejen před UVA, ale také před UVB paprsky. Nezapomínejte také, že i když se slunce zrovna schovává za mraky, nebezpečné UVA parsky pronikající hluboko do pokožky jsou všudypřítomné. Proniknou nejen skrze mraky, ale ani běžné skleněné tabule oken vás před nimi neochrání. Nezapomínejte ale ani na rty. Pokud chcete předejít letnímu popraskání a bolestivému spálení, pravidelně několikrát denně používejte balzámy s ochranným faktorem SPF . Pokud jste tělem i duší sportovci, kteří si bez náročných fyzických aktivit nedokážou představit ani ten nejteplejší letní den, nebo pokud máte v plánu vyrazit třeba na přechod hřebenů hor, zvolte voděodolný ochranný krém s oxidem zinku. Ten poskytne vaší pokožce dostatečnou ochranu i v případě, že vám po zádech či obličeji potečou proudy potu, nebo tehdy, když neodoláte zurčení horského potůčku a zchladíte v něm své rozpálené tělo.

6) S make-upem to nepřehánějte:
Pokud patříte mezi ty ženy, které bez precizního make-upu nevynesou ani odpadky, volte v letním období lehčí dekorativní kosmetiku. Vyhýbejte se vysoce krycím a hutným make-upům, které pleť zanáší a nedovolují ji dýchat, ale volte make-upy lehčí. Ideální na léto jsou BB krémy, které sice nedokážou dokonale skrýt všechny vady pleti, její barvu ale pěkně sjednotí, pleť nezatíží, dovolí jí dýchat a navíc dodají i nějakou tu vláhu. Ještě lepší volbou jsou potom CC krémy, které navíc obsahují i ochranný faktor SPF. Pokud máte pleť mastnější, který vyžaduje pudrování, volte minerální kompaktní pudry. Ty pleť nezatíží, zbaví ji nevzhledného lesku a navíc se barevně přizpůsobí barvě a tónu vaší pleti. Jestli-že se ani v létě nechcete vzdát precizního očního make-upu, rozhodně nezapomínejte na kvalitní oční báze, které udrží lehký barevný prášek na víčku po celý den a zabrání jeho slévání do vrásek a záhybů očních víček. Řasenky volte voděodolné, které odolají i agresivnímu potu v těch nejparnějších dnech.

7) Když slunce hřeje více než by se nám líbilo:
V průběhu léta se pravidelně stává, že horko dosáhne takové intenzity, že se jedinou záchranou jeví pobyt v ledové koupeli, či sklenice s nápojem plná ledu. Pravda je ale taková, že čím ledovější tekutiny svého organismu dodáte, tím více se budete potit. V takových dnech proto volte tekutiny, jejichž teplota neklesá pod 16 stupňů a které neobsahují zbytečně vysoké množství cukru. Vyvarujete se tak nejen riziku škrábání v krku nebo angíny, ale hlavně pomůžete organismu s lepší termoregulací. I když se to na první pohled zdá nepochopitelné, nejlepší službu v horkých letních dnech udělají kvalitní teplé zelené čaje, které pomohou organismu vyrovnat vysoké teplotní rozdíly a zabrání nadměrnému pocení. Pokud je ale teplo nesnesitelné, osvěžte pokožku minerální vodou ve spreji nebo v rozstřikovači. Drobounké kapičky vody vás rychle zchladí a přitom zbytečně nevysuší pokožku. Jako poslední záchranu potom můžete použít obyčejnou žínku. Namočte ji v ledové vodě, dobře ji vyždímejte a přiložte na pár vteřin na krk. Díky tomu dojde k ochlazení krve proudící do obličeje, sníží se zarudnutí pokožky a alespoň na pár chvil se vám dostane pocitu svěžesti.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternativní produkty