Co znamená BIO?

Proč BIO?
Všude kolem nás se vyskytují nejrůznější zkratky. Jednou z často skloňovaných je i označení BIO. Potraviny, které jsou označené názvem BIO, jsou takové, které pocházejí z ekologického zemědělství a jejich zpracování je šetrné. Výsledné bioprodukty si tak zachovávají svoji přirozenou chuť, aroma i nutriční hodnoty. Ekologické zemědělství musí splňovat velmi přísná zákonem stanovená kritéria. Zemědělci nesmí při pěstování používat herbicidy, pesticidy ani umělá hnojiva.

Označení BIO
V České republice je podle zákona povinné označování veškerých produktů ekozemědělství značkou BIO. Nevýhodou BIO potravin je jejich vyšší cena, která je důsledkem vyšší náročnosti pěstování rostlin a chování dobytka v ekologickém režimu.

BIO potraviny
Mezi biopotraviny může být řazeno například ovoce, zelenina, maso, mléko, vejce či uzeniny. U zvířat chovaných ekologicky je důležitá možnost výběhu nebo pastvy a co nejpřirozenější krmení. BIO potraviny a produkty nesmí obsahovat umělá barviva, konzervační látky ani žádná dochucovadla.

BIO kosmetika
Kromě potravin se v BIO kvalitě vyrábí i kosmetika. Proces výroby BIO kosmetiky se opět řídí určitými pravidly, která zahrnují zejména využívání přírodních produktů, šetrnost k životnímu prostředí a zákaz používání umělých látek, jako jsou například konzervanty, ropné produkty, uměle vytvořené parfémy či syntetická barviva, díky čemuž se minimalizuje riziko vyvolání alergických reakcí. Vzhledem ke svému složení je BIO kosmetika vhodná i pro citlivou pleť a děti. BIO kosmetika nesmí být na rozdíl od běžných kosmetických přípravků testována na zvířatech.

Autor: Kateřina Doul

Alternativní produkty