Domácí peeling za pár minut

Každá žena, která touží po krásné, jemné a dokonalé pokožce jistě ví, že bez peelingu úspěch neoslaví. Pravidelné používání peelingu je totiž prospěšné nejen pro pokožku jako takovou, ale protože zlepšuje prokrvení, pomáhá také bojovat proti nenáviděné celulitidě. Co na tom, že muži tvrdí, že ji nevidí? My o ní víme a žít s ní rozhodně nechceme.

Co bychom si ale povídali, výběr peelingu ideálního pro naši pleť není jednoduchý. Buď nám nevoní, nebo nesedí typu naší pokožky, nebo je drahý, nebo je v ošklivém balení, nebo zkrátka nemáte možnosti si jej koupit zrovna teď hned. A co dělat v takovém případě? No přece vyrazit do kuchyně!

Domácí peeling totiž splní účel stejně jako ten kupovaný, je výrazně levnější a ještě si jej můžete vyrobit na míru vaší pokožce a s vůní, která přesně odpovídá vašim představám. Když navíc hotový domácí peeling přendáte do hezké nádoby, máte krásný a originální dárek třeba pro kamarádku, maminku, či babičku.

Něco hrubého, něco mastného a něco voňavého:
Každý domácí peeling by se měl skládat ze tří složek. Složkou první, je surovina, která zbaví naše tělo odumřelé pokožky, tedy složka exfoliační. Druhou složkou je surovina, která udrží exfoliační složku pohromadě, ochrání pokožku před drobnými oděrkami a zároveň ji vyživí. A třetí a pro mnoho z nás možná nejzásadnější složka, je surovina, která dodá domácímu peelingu vůni. Po jaké surovině sáhnete, záleží čistě na vašem uvážení a na vašich osobních preferencích. Pokud ale nemáte v oblibě přílišné experimentování, doporučujeme vybírat z následujících možností:

Složka č. 1 – exfoliace:
Sůl je ideálním pomocníkem ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit například zrohovatělé kůže na chodidlech. Volit můžete mezi solí kuchyňskou, mořskou nebo třeba bylinkovou. Pravda je ale taková, že například mořská sůl obsahuje největší množství prospěšných minerálů a stopových prvků a je skvělý pomocníkem ve chvíli, kdy potřebujete dopřát relax unaveným svalům. Než se ale rozhodnete pro sůl, ať už v jakékoliv podobě, pamatujte na to, že rozhodně není vhodná pro velmi suchou a podrážděnou pokožku a už vůbec se nehodí pro pokožku poraněnou, nebo pro pokožku obličeje. Jak se totiž říká, sypat sůl do rány se příliš nevyplatí.

Cukr ve všech svých podobách, pochopitelně kromě moučkového, splní svůj účel jak na pokožce pleti, tak na obličeji. I k citlivé a suché pleti je jemný, pokud se dostane do oděrek, či dalších drobných ranek, neštípe a jako bonus příjemně voní. Použít můžete nejen klasický bílý cukr, ale klidně i cukr hnědý a kokosový. V kombinaci se sladkými vůněmi si ho určitě zamilujete.

Mletá káva nejen skvěle voní, ale navíc má na pokožku mnoho pozitivních účinků. Kofein obsažený v kávě totiž stahuje cévy a díky tomu pomáhá bojovat nejen proti začervenání pleti, ale v omezené míře i proti křečovým žílám. Káva se skvěle hodí nejen na tělové peelingy, ale pokud ji nejprve spaříte horkou vodou, můžete ji bez obav použít i na obličej.

Rozdrcené ovesné vločky patří mezi nejjemnější exfolianty a jsou tedy velmi vhodné i na suchou a podrážděnou pleť. Nejen, že jemně odstraňují odumřelé částečky pleti, ale také dodávají pleti hebkost a potřebnou vláhu. Rozhodnete-li se je použít, můžete klidně vynechat olejovou hydratační složku a nahradit ji vodou. V takovém případě ale raději než po vodě z kohoutka sáhněte po vodě minerální, která pokožku tolik nevysušuje.

Když se nad tím zamyslíte, můžete na výrobu domácího peelingu použít prakticky cokoliv, co by mohlo jemně obrousit odumřelé částečky kůže. Mandlovou moučkou počínaje, na jemno nadrcenými ovocnými peckami a jadérky konče. Jediné, na co si musíte dát pozor, je konzistence. Jakmile bude exfoliační složka příliš hrubá, riskujete nejen podráždění pokožky, ale také její poranění.

Složka č. 2 – hydratace a vyživení:
Pokud už máte vybranou exfoliační složku, je na čase zapřemýšlet nad tím, co váš domácí peeling udrží pohromadě a navíc vyživí vaši pokožku. Nejlepší volbou je olej, ať už tělový, nebo kuchyňský. Nerozpustí žádnou exfoliační složku, ochrání vaši pokožku před podrážděním a poškrábáním a navíc dodá potřebnou vláhu a pomůže rychle zregenerovat. Pokud zrovna nemáte po ruce vhodný olej, můžete sáhnout po oblíbeném tělové krému, nebo po sprchovém gelu či mýdle. Rozhodnete-li se pro některou z posledních variant, raději domácí peeling neuschovávejte na další použití. Jednoduše si připravte takové množství, které spotřebujete na jedno použití.

Jednoznačně nejlepší volbou jsou tělové oleje. Je na vás, jestli použijete olej arganový, kokosový, makadamový, nebo dokonce dětský. Všechny tyto varianty jsou vyrobeny tak, aby pokožku co možná nejméně zatížily a navíc vyživily.

Pokud nemáte po ruce tělový olej, můžete bez obav sáhnout i po kuchyňském rostlinném oleji. Nejlépe se hodí panenský olivový olej, ale dobře poslouží i třeba olej arašídový, dýňový nebo klasický slunečnicový olej. V takovém případě ale nezapomínejte na jejich charakteristickou vůni.

Většinu olejových tělových peelingů můžete v uzavřených nádobách uschovávat po dobu 6 až 12 měsíců od vyrobení. Rozhodnete-li se ale do peelingu přidat například ovoce nebo oříšky, raději jej skladujte v lednici.

Složka č. 3 – vůně nadevše:
Pokud už máte ve výběru prvních dvou složek jasno, začněte přemýšlet nad vůní. Je jen a pouze na vás, jestli do domácího peelingu přidáte koření, bylinky, ovocné šťávy, silné čajové výluhy nebo esenciální oleje. Vždy ale přemýšlejte nad tím, jestli budou použité ingredience odpovídat nejen vašim preferencím, ale hlavně typu vaší pleti.

Milujete-li vůni skořice, nebojte se ji použít. Látky obsažené ve skořici pokožku prohřívají a zlepšují krevní oběh. Skořicové peelingy jsou tak vhodné nejen jako výpomoc při boji s celulitidou, ale také jako relaxant na unavené a namožené svalstvo. Dejte si ale pozor, abyste to s množstvím skořice nepřehnali. V takovém případě totiž hrozí nejen podráždění pleti, ale také vznik popálenin podobných těm od sluníčka.

Citrusové šťávy v kombinaci se solí nebo pepřem jsou skvělou volbou zejména na léto. Nejen že osvěží vaši pokožku, ale navíc pomohou zatočit s barevnými nerovnostmi opálení, nebo fleky od samoopalovacích krémů a nástřiků. Pokud je ale vaše pleť spíše suchá a citlivá, raději se citrusům vyhněte.

Máte-li v plánu použít do peelingu ovoce, dávejte si při jeho výběru pozor na pouštění přírodního barviva. Bez obav můžete použít jablka nebo banány, raději se ale vyhněte například borůvkám, jahodám, nebo ovoci s vysokým obsahem beta-karotenu.

Skvělou volbou při výrobě domácích peelingů jsou jednoznačně esenciální oleje. Nejen, že dodají vašemu peelingu skvělou vůni, ale můžete s jejich pomocí vyrobit peeling na míru své pleti. Stačí jednoduše zapátrat po jejich účincích a sestavit si takovou kombinaci, která bude nejen voňavá, ale hlavně prospěšná vaší pokožce.

Pusťte se do výroby:
Jakmile se vybavíte potřebnými ingrediencemi, můžete se směle pustit do výroby domácího peelingu. Abyste si ulehčili práci, použijte jako měrnou jednotku hrnek. Na každý jeden hrnek exfoliantu budete potřebovat jednu třetinu hrnku oleje či krému. Kolik přidáte voňavých ingrediencí je čistě na vás.

Pamatujte na to, že pokud máte v plánu použít ovocnou šťávu, čajový nebo bylinný výluh, případně esenciální oleje, přidejte je nejprve do exfoliační složky. Promíchejte ingredience, nechte tekutinu vstřebat a teprve potom přidávejte výživnou a ochrannou složku, tedy olej. Peeling by měl mít takovou konzistenci, aby jeho hrubé částečky držely pohromadě, ale zároveň se při použití příliš nedrobily.

Když máte hotovo, přendejte peeling do uzavíratelné nádoby a uložte na tmavém, studeném místě, tedy nejlépe do lednice. Teď už nezbývá než vychutnat si krásnou vůni a užívat si hebkou, jemnou a zdravou pokožku.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternativní produkty