Dýňový olej v lidském organismu

 

Rostlinné oleje obecně obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Jsou cenným zdrojem esenciálních mastných kyselin, které si tělo neumí vyrobit. Musí ho přijmout potravou. Získávají se z rostlin, nebo ze semen. Většina olejů se vyrábí velmi šetrným způsobem lisováním za studena - panenský olej, nebo tepelnou reakcí, která nezničí nenasycené mastné kyseliny. Kromě nich obsahují i ​​vitaminy, minerály, fosfolipidy, fytoestroly a další důležité látky.

Dýně jako základní produkt
Původním domovem tykve je Amerika, neboť jejím pěstováním se zabývali zejména Inkové. Odtud se rozšířila na všechny kontinenty. Největšími producenty je Mexiko, USA a Čína. Dýně se využívá různým způsobem. V zemědělství se nejčastěji používá jako pícnina. V současnosti je velmi oblíbená polévka z dýně Hokaido. Velmi cenné jsou semena, z nichž se lisuje dýňový olej.

Složení dýňového oleje
Má unikátní složení, protože obsahuje esenciální mastné kyseliny, zejména kyselinu linolovou, linolenovou a olejovou. Dalšími složkami jsou vitaminy ze skupiny B, fosfolipidy, karotenoidy, tokoferoly, flavonoidy, vitamíny rozpustné v tucích a množství stopových prvků a minerálních látek: draslík, železo, hořčík a vápník. Je nejbohatším zdrojem zinku a selenu. Dýňová semínka obsahují cucurbitacein, které znemožňují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. Právě tento hormon způsobuje zvyšování počtu prostatických buněk a tím i zvětšení prostaty.

Účinky na lidský organismus
Díky svému složení je ideální v prevenci srdečně-cévních chorob, posiluje imunitu a zasahuje pozitivně do metabolismu tuků. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a příznivě působí při ekzému, lupénce a dermatitidě. O dýňovém oleji se mluví jako o "mužském" oleji, protože jeho používáním se zabraňuje zvětšování prostaty. Potvrzují to osobní zkušenosti mužů, kteří každý den konzumují dýňový olej nebo dýňová semínka.

Kromě toho snižuje krevní tlak, chrání buňky před volnými radikály, zlepšuje trávení.

Velmi často se používá v kosmetice, protože hydratuje pokožku a zabraňuje předčasnému stárnutí. Vitamín A v něm obsažený způsobuje regeneraci kůže.

Kromě toho dýňový olej můžeme používat ve studené kuchyni do salátů a zálivek. Jeho nutriční hodnota je mnohem vyšší a vyplatí se ho vyzkoušet.


Autor: Daniela Hrubá

Alternativní produkty