Guarana – energie na celý den

V poslední době začíná spousta lidí dávat přednost guaraně před kávou. A proč? Energie, kterou našemu tělu dodají plody této rostliny, je mnohem účinnější a déletrvající. Guarana je velmi oblíbená také u sportovců, kteří ji užívají před náročným sportovním výkonem, aby dodala tělu energii, která se navíc uvolňuje postupně.

U široké veřejnosti je guaranou nazývána právě paulínie opojná (Paulinia cupana). Objevili ji domorodí indiáni z Amazonie, kteří věřili v božskou sílu této rostliny.

Semena guarany obsahují velké množství kofeinu, dále také v nich najdeme třísloviny teobromin a teofylin. Díky těmto látkám dodává tělu energii, která se uvolňuje do těla postupně a rovnoměrně na rozdíl od černé kávy. 

Guarana pomáhá udržovat naše tělo bdělé, podporuje fyzickou a také psychickou aktivitu. Díky plodům této rostliny jsme schopni se lépe soustředit a také zlepšuje naši paměť. Všeobecně se využívá k potlačení únavy. Je známá také její schopnost redukovat tělesnou váhu, protože pomáhají při metabolismu tuků.

Guarana má také léčivé účinky. Využívá se pro své analgetické účinky (proti bolesti). Údajně pomáhá při průjmech, salmonelóze, úplavici a bolestech hlavy. A má detoxikační účinky.

Nežádoucí účinky guarany jsou v podstatě stejné jako u černé kávy. Při výrazně vyšších dávkách může způsobit nespavost, podrážděnost nebo srdeční aritmii. Nesmíme zapomínat, že guarana je také návyková, protože obsahuje právě kofein. Guaranu bychom rozhodně neměli užívat v případě, že trpíme vysokým krevním tlakem! Nedoporučuje se ani v průběhu těhotenství.

Guaranu je možné zakoupit ve formě tablet nebo prášku. Sportovci si oblíbili například iontové nápoje. Vyzkoušejte také energetickou tyčinku obsahující guaranu, ženšen a kustovnici.


Autor: Lenka Libichová

Alternativní produkty