Ideální péče pro krásné zdravé vlasy

 Chcete-li mít krásné vlasy, musíte o ně pečovat. To je asi každému jasné. Jak má ale taková správná péče vypadat? To už tak jasné není. Názory se různí, ale je potřeba říci, že se tak děje zejména v laické společnosti.

Zeptáte-li se odborníků, všichni se shodnou na jedné věci: Základem úspěchu je totiž čistá hydratovaná pokožka se správnou elasticitou. Jak toho ale dosáhnout? Na to si odpovíme v dnešním článku.

Tu nejlepší vlasovou kosmetiku Vám nabízíme zde.

Dbejte na čistotu:
Pokud se chcete pyšnit krásnými, lesklými a zdravými vlasy plnými objemu, musíte pečovat hlavně o pokožku hlavy. Právě na ní se usazuje špína, která zanáší vlasové cibulky, tím způsobuje rychlejší maštění vlasů a připravuje je o objem. Maz se potom usazuje na pokožce hlavy, kde „zakonzervuje“ špínu, zabrání pokožce dýchat, tím ji připraví o elasticitu a hydrataci a vlasy se začnou u kořínků více mastit a po celé délce krepatit a vysušovat. A o to přece nikdo nestojí. A špatně umytá pokožka má mnoho dalších neduhů. Je živnou půdou pro bakterie i plísně, svrbí, má tendenci se loupat a často odstartuje nepříjemné onemocnění, jako je seboroická dermatitida, nebo li zánět mazové žlázy. A jak poznáte, že máte pokožku dobře umytou? Jednoduše. Vlasy budou lehčí, mnohem nadýchanější, nebudou se tak rychle mastit a nebudou nadměrně vypadávat.

Silikon:
V kondicionéru ano, v šampónu raději ne! Silikony a parabeny jsou přísady, které zejména v poslední době nejsou příliš oblíbené. Právě tyto látky ale dodávají vlasům lesk a hebkost a ze suchých vlasů bez lesku tak dokážou i po jednom umytí vykouzlit hebkou zářivou hřívu. Bohužel i šampóny honosící se nápisem „bez silikonů a parabenů“, které jsou běžně dostupné na pultech drogerií, však obsahují látky, které onen „wow efekt“ lesklých vlasů dotváří a působí prakticky stejně jako ty nenáviděné silikony a parabeny. Jediným rozdílem je, že jejich jména nejsou tolik známá. Tyto látky fungují jednoduše. Potáhnou totiž vlas tenkou vrstvou silikonu, tím uzavřou a udrží tak uvnitř vláhu, ale i nečistoty. Bohužel tyto látky potahují také vlasovou pokožku, která potom nemůže dýchat. Vlasy pak začnou ztrácet na kvalitě, více se mastí, konečky se rychleji třepí a nakonec se projeví vypadávání. Abychom však tyto látky úplně nehanili, existují i kvalitní silikony, které sice potáhnou vlas, ale na pokožce už neulpí, nebo alespoň ne v takové míře. Pokud se vám ale nechce šampón s kvalitními silikony hledat a dávat za něj nemalé peníze, nejlépe vám poslouží dětský šampon. Ten totiž pokožku zbaví mastnoty i špíny, dovolí ji dýchat a podpoří tak růst krásných zdravých vlasů. Jen je třeba si uvědomit, že po jeho použití budou vlasy vysušené a tvrdé. A právě tady přichází na řadu kondicionéry a masky.

Jak fungují silikony, jsme si už vysvětlili. Co jsme si ale neřekli je to, že silikony mohou být ve své podstatě i prospěšné. Tím, že potáhnou vlas totiž zabrání unikání vláhy zevnitř vlasu a zabraňují tak jeho vysušení. Navíc vlas obalený silikonem je do jisté míry chráněn i před vysušením vlivem slunečního záření a častými výkyvy teplot. Proto se nebojte používat kondicionéry nebo masky, které tyto nechvalně známé látky obsahují. Dodají totiž vašemu porostu vytoužený lesk a hebkost. Jen si dávejte pozor, abyste pečující přípravek nenanášeli i na pokožku hlavy, kde by stejně jako šampon se silikonem nadělal více škody než užitku.

Bez hydratace to nepůjde:
Hydratace je důležitá nejen pro vlas jako takový, ale hlavně pro vlasovou pokožku. Právě ta je totiž matkou každého vlasu, a proto musí být v dobré kondici. Zatímco vlasy ale můžete hydratovat zvenčí pomocí různých kondicionérů a masek, s pokožkou hlavy je to poněkud složitější. Pokud jí chcete dodat extrémní nálož vláhy, sáhněte po organické rašelině. Její aplikace je však složitá a co si budeme povídat, také velmi špinavá. A proto je na tuto proceduru lepší zajít do salonu k odborníkovi. Co můžete pro svou pokožku udělat jednoduše a bez nepořádku, je hydratovat zevnitř. Stejně jako u pokožky celého těla, i zde je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů pitný režim, založený ideálně na vodě. Pokud vám samotná voda nechutná, můžete sáhnout i po neslazených minerálních vodách nebo čerstvých ovocných šťávách. Rozhodně se ale vyhněte nápojům s vysokým obsahem cukrů a dochucovadel, a omezte příjem kávy a zelených a černých čajů, které organismus odvodňují.

Ale to, že je hydratace vlasové pokožky zvenčí složitá, ještě neznamená, že nemůžete zabránit jejímu vysušování a následné ztrátě elasticity. Mnoho lidí říká, že foukání vlasů fénem je cesta do pekel a že je pro jejich zdraví lepší volné schnutí. Bohužel opak je pravdou. Voda sice hydratuje organismus zevnitř, jakmile se ale setká s pokožkou, začne páchat neplechu. Má totiž vysoké pH, které kůži připraví o přirozenou vlhkost a následně i o elasticitu. Kůže je potom napjatá, má tendenci se loupat, svrbí a špatně se prokrvuje. A čím déle voda na pokožku působí, tím horší výsledný efekt se dostaví. A nechcete-li toto riskovat, po každém umytí vlasy dosucha vyfoukejte fénem. Dbejte ovšem na to, aby vám teplota vzduchu byla příjemná a zbytečně nepálila. Potom by se vlasy skutečně mohly vysušovat.

I strava pomáhá:
Když se na věc podíváme s trochou nadsázky, vlasy jsou vlastně vedlejším produktem našeho organismu. Z toho vyplývá, že jejich kvalita je vlastně odrazem zdraví vašeho organismu a pokud nejste zrovna výhercem ve vlasové genetické loterii, vaše životospráva se na kvalitě vlasů projeví. Protože ačkoliv je čistota, hydratace a elasticita pokožky hlavním směrem v cestě za krásnými vlasy, důležité jsou i správné vitaminy a minerální látky. Pro zdravé a lesklé vlasy jsou nepostradatelné vitaminy skupiny B, které podporují jejich růst a vitamin E, která jako silný antioxidant chrání tělo před působením volných radikálů a přispívá k jeho detoxikaci. Nejlepší volbou je dodávat organismu tyto vitaminy prostřednictvím běžné stravy, ovšem dobře zvoleným nutričním doplňkem také nic nezkazíte.

Pozor na oleje:
Trendem poslední doby jsou jednoznačně oleje. Mnoho lidí je používá nejen na pokožku těla, kde skutečně plní svůj účel, ale dokonce si je vtírají i do vlasů v domnění, že porostu dodají lesk a hydrataci. Bohužel si ale neuvědomují jednu zásadní věc. Do našich zeměpisných šířek se totiž čisté oleje vůbec nehodí a napáchají více škody než užitku. Žijeme v podnebí, které se vyznačuje velmi nízkou vlhkostí vzduchu, která má kupodivu velký vliv i na hydrataci našich vlasů. Když se rozhlédnete kolem sebe tak uvidíte, že lidé okolo mají často vlasy suché, hrubé a bez lesku. Suchý vzduch totiž z vlasů potřebnou vláhu doslova vysává a způsobuje otevření vlasové struktury. A do vlasů vetřete olej, nedojde k jeho potažení, ale k absorpci dovnitř vlasu. Bohužel, stejně jako voda, ani olej vlasy vůbec nehydratuje. Naopak je akorát zatěžuje. Vlasy nasáklé olejem jsou potom hrubé, bez lesku a mají tendenci se lámat.

Ale pozor! To ještě neznamená, že jsou oleje na vlasy naprosto nepoužitelné. Malé množství oleje dokáže vlasy ochránit před působením tepla například při žehlení nebo natáčení kulmou, větší množství potom dokáže vlasy účinně ochránit před nebezpečným slunečním zářením. Pokud se ale rozhodnete oleje používat, volte ty, které jsou určeny na vlasy, s jejich množstvím to nepřehánějte, dbejte na to, aby se olej nedostal na vlasovou pokožku a vždy jej z vlasů pořádně vymyjte.

Jen dokud je to příjemné:
A nakonec se podívám na věčnou otázku. Jak teplou vodou vlasy mýt? A vyčesávat mokré nebo suché? To záleží jen a pouze na vás. Příliš teplá nebo studená voda vlasům nesvědčí. Může neblaze ovlivnit prokrvení pokožky, ale velký vliv může mít také na kvalitu vlasu. Ideální teplota vody je tedy taková, která bude vám a vašim vlasům příjemná. A s rozčesáváním je to stejné. Ideální samozřejmě je mít k dispozici kvalitní hřeben, který je šetrný k vlasům, netrhá je a zároveň dobře pročesává. Jestli ho ale použijete na mokré nebo suché vlasy, to už záleží na vás. Jen nikam nespěchejte a dávejte si pozor, abyste přílišnou horlivostí ve snaze vlasy rozčesat spíše nepoškodili.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternativní produkty