Jak dostat organismus zpátky do rovnováhy po antibiotikách?

Probiotika na rovnováhu ve střevech

Antibiotika svým působením bohužel zabíjejí i “hodné” bakterie, které žijí v našich střevech a pomáhají nám rozkládat a využívat potravu. Bez jejich působení nemůže naše trávení správně fungovat. Tyto hodné bakterie doplníte pomocí probiotik, které obsahují lactobacily. Kromě speciálních přípravků je dobré zařadit i jogurty, které obsahují tyto bakterie.

Obnovení imunity

Po dobrání antibiotik je klíčové obnovit imunitní systém, který vykonal hodně práce a je po nemoci značně oslabený. Vhodné jsou přípravky, které obsahují rakytník, aloe vera, echinaceové bonbony nebo čaje. Vyzkoušejte také goji, neboli kustovnici čínskou, která je známá svými skvělými účinky na lidské zdraví a využívá se i v čínské medicíně. Pomohou také česnekové kapsle, vitamín C z přírodních zdrojů, jako například z šípku, a hodí se i zázvor nebo ženšen a přípravky z nich vyrobené.

Kromě doplňků stravy zařaďte hodně čerstvého ovoce, ovocné šťávy nebo smoothie. Každý den snězte i dostatečné množství zeleniny a snažte se, aby váš jídelníček byl pestrý a vyvážený. Pomalu začněte zařazovat pohyb, choďte na procházky a po dobrání antibiotik doplňte vitamín D pobytem na slunci.

Získejte zpátky energii

Po nemoci se cítíme slabí a jako bez energie. Chvíli trvá, než se tělo vrátí do normálu a do té doby je potřeba aktivně mu pomoci. Energii dodá třeba kokosový olej, ze kterého je možné připravit celou řadu chutných pokrmů. Jako první pomoc se hodí i matcha tea, což je prášek ze zelených čajových lístků. Do smoothie, koktejlů nebo ranních kaší si přidejte několik lžic chia semínek, které jsou bohaté na bílkoviny a celou řadu minerálních látek, díky kterým získáte zpět ztracenou energii. Základem je jíst dostatečně a upředňostňovat kvalitní a čerstvé zdroje potravin. V kombinaci s lehkým pohybem a dostatečným spánkem se rychle dostanete zpět do formy. Vše ale záleží i na tom, jakou nemoc jste prodělali. Někdy je na plnou rekonvalescenci potřeba více času a pokud si nejste s něčím jistí, poraďte se s lékařem!

Autor: Šárka Stuchlíková

Alternativní produkty