Jak předejít akné?

Co je to akné
Vznik akné umožňuje ucpávání vývodů mazových žlázek. Příčinou jsou hormony androgeny, kdy jejich působením vzniká větší produkce maziva. Zvyšuje se mastnota pleti a produkce buněk ve vývodu mazové žlázky. Buňky postupně odumírají a hromadí se. Jakmile dojde k ucpání žlázky, vzniká ideální prostor pro bakterie a jejich množení. Na to reaguje obranou imunitní systém a dochází ke vzniku lokálního zánětu – pupínku nebo­li akné.

Prevence akné

Pravidelné čištění pleti
Cílem každodenního čištění pleti je ochrana pórů před jejich zanášením různými nečistotami. Zrovna tak čištění pomáhá v boji proti nadměrnému množení bakterií v místech, kde dochází k ucpávání vývodů mazových žlázek. Pro tyto účely existuje mnoho antibakteriálních přípravků.

Nejvhodnější jsou takové, které obsahují přírodní látky. Například antibakteriální tonikum s extraktem z břízy (čistí, zklidňuje a regeneruje pleť) a kyselinou salicylovou (má antibakteriální účinky, snižuje ucpávání mazových žlázek).

Úprava stravy
Jídelníček by měl obsahovat všechny důležité látky pro lidský organismus. Současně je vhodné vynechat kořeněná a mastná jídla, která vznik akné podporují. To samé platí o přemíře cukru a alkoholu.

Psychika
Mnoho lidí stále nepřijímá fakt, že psychika výrazně ovlivňuje lidské zdraví. Příliš stresu a psychické nepohody patří také k faktorům, jenž akné ovlivňují. Nakonec pro vás máme jednu radu. Pokud se potýkáte s akné, zkuste podpořit játra. Stav kůže totiž hodně závisí na jejich dobré funkci. Také se zaměřte na potraviny (např. dýňová semínka) nebo doplňky stravy, které obsahují zinek. Ten je pro dobrý stav pokožky hodně důležitý.


Autor: Pavel Hanzal

Alternativní produkty