Jak si správně čistit pleť

Myslím, že by ničemu neuškodilo, kdyby každý obal dekorativní kosmetiky zdobil nápis “Nezapomínejte na čistění!“ - nejlépe červeným písmem a třikrát podtržený. Většina žen a mužů používá make-up kvůli snaze zakrýt nedostatky své pleti, ale přitom jim nedochází, že na to musí jít úplně z jiné strany. Čištění je totiž základ, bez kterého se dokonalá pleť neobejde. Jak tedy správně vyčistit pleť?

V dnešní společnosti funguje trend, že slečny používají dekorativní kosmetiku dříve, než se naučí o svou pleť správně pečovat. Už od začátku je to tedy může svádět k plné řadě zlozvyků, které se později těžko odnaučují a kvůli kterým mají později problémy s pletí. Sáhněte si do svědomí, jak často chodíte spát nalíčené?

Jak správně odlíčit a čistit pleť?

Pokud razíte pravidlo „ráno moudřejší večera“, musím vás zklamat. Večerní čištění je totiž nepostradatelnou záležitostí. I když nemáte žádný make-up, přes den váš obličej nachytá velké množství nečistot, které ucpávají póry a přispívají tak k tvorbě pupínků a dalších nepříjemností.

Nezbytným vybavením jsou samozřejmě odličovací tampóny. Pokud jich využíváte hodně, radím jich využívat ještě víc – čistý tampón, odstraní větší množství nečistot. Jejich spotřeba stoupá, ale sama vím, že není důležité vyhledávat nejdražší značky, protože jsou kolikrát srovnatelné s těmi levnějšími. Pouze si hlídejte, aby držely pohromadě a při odličování se nerozpadly.

V první fázi odličování dejte na vatový tampón odpovídající množství čistícího mléka nebo balzámu. Tyto přípravky z pleti odstraní nečistoty rozpustné v tucích (například dekorativní kosmetiku nebo nečistoty z ovzduší). Naneste nejprve na oblast očí, kde je většinou nejvíce líčidel. Netlačte, není pravda, že čím více na pleť přitlačíte, tím důkladněji odstraníte nečistoty a pozor na okolí očí, které je citlivé.

Většinou se dovíte, že by se na oblast kolem očí měly používat jiné přípravky než na ostatní část obličeje, aby nedošlo k zarudnutí nebo jiným nežádoucím účinkům. Ze své zkušeností vím, že pokud nějaká značka vyrábí čistící přípravky, které se nesmí dostat k blízkosti očí, mělo by to vzbudit varování. Co daný přípravek obsahuje, že se nesmí dostat k očím?

Po vyčistění očí následuje čelo a dále postupujte směrem dolů přes nos a tváře. Nezapomínejte ani na rty, krk a dekolt.

Pokud máte pleť vyčištěnou čistícím mlékem, následuje druhá fáze - čištění micelární vodou, tonikem nebo pleťovou vodou, která odstraní nečistoty rozpustné ve vodě (například pot).  Na čistící tampón dejte požadované množství přípravku a vyčistěte pleť. Například micerální voda Biderma Sensibio H2O 250 ml sedoporučuje pro citlivější pleť, příjemně ji zklidní. Má obrovskou výhodu, že obsahuje micely, které fungují jako magnet: po nanesení na pokožku na sebe navážou veškerou nečistotu a na povrchu pleti zanechají pouze vodu, čímž dochází k jemnému očištění bez narušení přirozené ochranné bariéry kůže. Po nanesení těchto přípravků můžete aplikovat noční krém.

Ráno celou proceduru určitě neopakujte! Stačí pouze vyčistit přípravky, které jste využili v druhé fázi. Poté naneste denní krém.

Pokud budete pleť čistit až příliš často, jste samy proti sobě. Zbytečně ji zatěžujete a vysušujete. Také nemá smysl používat velké množství čistících přípravků, je to opět kontraproduktivní.

Z teorie do praxe
Aby byl princip čištěný naprosto jasný, vytvořím zde malou ukázku, jak se starat například o smíšenou pleť, která je velmi častým typem pleti. Večer se odlíčíte čistícím mlékem Dermedic Regenist 200 ml a dočistíte micelární vodou Regenist 200 ml. Nanesete noční krém Marilou BIO 30 ml. Ráno se opět odlíčíte micelární vodou Regenist 200 ml a nanesete denní arganový krém Marilou BIO 50 ml. Nesmíte zapomínat ani na masky, které se doporučují 1-2x za týden. Použijete například Bioderma Sebium Mask 40ml. 

Čistění je základ, který by se neměl přecházet a do kterého se opravdu vyplatí investovat. Pamatujte, že bez tohoto základu nemá další péče smysl a kvalitní krémy jsou pak zbytečně vyhozené peníze.

(Zdroje: www.prozeny.cz, www.krasa.cz, www.mujryor.cz)


Autor: Tereza Župová

Alternativní produkty