Jak správně pěčovat o váš chrup

Ačkoliv se v posledních několika málo letech o péči o zuby a celou dutinu ústní hodně mluví, mladí ambicizozní zubní lékaři začali při každé preventivní prohlídce pacienty o správném čištění zubů informovat, tak mezi lidmi na toto téma stále přetrvává řada otázek, mýtů a polopravd.

Rozhodli jsme se tedy, že napíšeme na toto téma článek, ve kterém se snad dozvíte vše potřebné, co ke správné péči o váš chrup potřebujete!

1. Jaký je nejlepší zubní kartáček?

Už na medicíně nás učili, že odpověď na tuto otázku je: "ten, který se používá", tato odpověď je správná, ale jen do určité míry. Skutečně je lepší používat alespoň nějaký zubní kartáček než vůbec žádný. Obecné pravidlo, které platí je to, že ideální zubní kartáček by měl splňovat několik parametrů: 1. mít co nejvíce štětin, 2. štětiny by měly být rovně střižené bez různých a zbytečných kreativních střihů, výčnělků, gumiček atd., 3. relativně malou pracovní plochu - někdy se doporučuje i v dospělosti používat dětský zubní kartáček právě pro jeho malou pracovní plochu, tak aby bylo možné zuby čistit i ve špatně dostupných místech, kde se s velkým kartáčkem špatně pracuje (zadní plocha posledních horních zubů, vnitřní strana (od jazyku) horních i dolních stoliček, vnitřní plocha dolních a horních předních zubů (řezáků). Kartáčky s pracovní plochou velikosti "rejžáku", které můžeme občas vidět v koupelně našich babiček a dědečků jsou tedy absolutně nevhodný nástroj pro péči o vaše zuby.

2. Jaká nejlepší zubní pasta?

Odpověď je stejná jako u zubního kartáčku: "ta, která se používá". A teď vážně! Zubní pasta obecně plní několik funkcí: zajistí vám svěží dech (pro většinu z nás asi nejdůležitější funkce), doplní lokálně fluoridy pro posílení skloviny a eliminaci škodlivých bakterií, speciální pasty mohou mírnit projevy citlivosti krčků a nepatrně stahovat dásně při pokročilých stádiích parodontózy a snížit tak viklavost zubů, některé přísady zubních past mohou mít i jiné zklidňující a "hojivé" účinky. Základní parametr, který je důležité při výběru zubní pasty sledovat, je množství fluoru obsaženého v zubní pastě. Tato hodnota je vyjádřena v jednotkách ppm a většina zubních past pro dospělé má tuto hodnotu kolem 1450 ppm.

3. Mezizubní kartáček a nit?

Mezizubní kartáček a nit jsou pomůcky, které doplňují základní čtveřici nutných propriet zajišťujících základní péči o zuby a dutinu ústní. Zejména mezizubní kartáčky zatím v populaci nejsou tolik rozšířené. Mezizubní kartáčky jsou důležité pro vyčištění mezizubního prostoru, kde zůstávají zbytky potravy, které jsou potravou pro všudypřítomné škodlivé bakterie způsobující nepříjmný a velice často se vyskytující mezizubní kaz. Lidé se mnohdy vymlouvají na to, že se jim do mezizubních prostor kartáčky nevejdou, že jim z jejich používání krvácí dásně, že to bolí atd. Opak je pravdou. Do mezizubních prostor se kartáčky nevejdou jen ve výjimečných případech (zkřížené zuby, špatně zhotovená výplň). Optimální velikost mezizubního kartáčku je nutné vyzkoušet, na začátku si koupit několik velikostí (většina lidí používá nejmenší velkost 0,4 mm) a zjistit tu správnou. Ideální velikost je ta, která klade při zasouvání do mezizubního prostoru mírný odpor. Mezizubní kartáčky se používají od špičáků dozadu ke stoličkám a mezizubní nit se naopak používá v tzv. předním úseku chrupu - od špičáků dopředu k řezákům. Dentální nit může být potažená voskem, bez vosku, s různými přídatnými látkami, ale opět nejdůležitější je nit používat.

V následujícím článku se dozvíte o dalších pomůckách ústní hygieny, které vám pomůžou v dokonalé péči o váš chrup.

Autor: MDDr. Martin Mikula

Zákazníci k tomuto zboží kupují
Alternativní produkty