Jak začlenit matcha tea do svého jídelníčku?

 

Matcha tea neboli japonský zelený čaj je čaj pěstovaný na zastíněných polích a zpracovávaný speciální metodou bez fermentace, díky čemuž představuje 100% zelený čaj. Ačkoli původně pochází z Číny, dnes se pěstuje v Japonsku. Čínský matcha tea ale samozřejmě existuje také, nicméně je pouze levnou náhražkou kvalitního japonského čaje. Bohužel se mu nepodobá ani barvou ani strukturou. Proto při nákupu matcha tea požadujte certifikaci původu.

Jak čaj matcha připravovat?
Příprava matcha tea je velice jednoduchá - čajový prášek můžete zalít studenou vodou nebo vodou o 70°C. Pokud máte raději sladší nápoje, vyzkoušejte matcha tea s bezinkovým či marakujovým sirupem. Velmi zdravou svačinou může být pomerančové matcha smoothie, které uděláte tak, že rozmixujte kiwi, pomeranč, přidáte porci matcha tea a hrst listového špenátu. Pak už si jen vychutnejte tento zdravý a vitamíny nadupaný nápoj. A pokud byste rádi něco pro osvěžení, připravte si ledový matcha čaj.

Vylepšete si pitný režim
Pokud vám matcha tea zachutná, pamatujte však, že byste neměli vypít více než 6 šálků denně. Je ovšem taktéž možné, že vám právě klasicky horký čaj matcha chutnat nebude, neboť jste zvyklí na sladší nápoje. Tento sypký čaj, který svou strukturou připomíná mouku či kakao, můžete však velice dobře upotřebit při vaření či pečení. Receptů je skutečně mnoho.

Něco na mlsání
Matcha tea se hodí do různých dezertů či koláčů. Výborný je ale rovněž pro výrobu domácí zmrzliny, latté či smoothie. Není tak vůbec těžké matcha tea do svého jídelníčku zařadit.

Zdravá snídaně
Pokud chcete začít den zdravě, vyzkoušejte snídaňovou variantu v podobě matcha tea lívanců. Na jejich přípravu budete potřebovat celozrnnou mouku, půl lžičky prášku do pečiva, mléko, 3 vejce, lžíci rozpuštěného kokosového oleje, špetku soli a samozřejmě matcha tea, a to přibližně 8 g. Bílky vyšlehejte se špetkou soli. Všechny ostatní ingredience smíchejte a jemně přimíchejte sníh tak, aby bylo těsto nadýchané. Potom lívance usmažte. Můžete je podávat například s javorovým sirupem a ovocem.

Lehký oběd
Jestliže máte rádi lehké obědy například ve formě salátů, dejte si na ně netradiční matcha tea dresing, připravovaný z vinného octu, olivového oleje, bílého jogurtu, lžíce majonézy, soli, pepře a matcha tea. Aby byl salát ještě zdravější, můžete k zelenině přidat i tofu a vše jemně přelít dresingem.

Výhodou matcha tea je nejen množství minerálů a vitamínů, které obsahuje, ale i vliv tohoto čaje na hubnutí. V případě, že se snažíte shodit pár kilogramů, tento japonský zelený čaj vám s tím může viditelně pomoci.

Autor: Kateřina Doul

Alternativní produkty