Jak "zatočit" se suchou pokožkou?

 

V dnešní době stále více lidí má problémy se suchou pokožkou. Když je naše kůže suchá, může být na dotek drsná a napjatá, někdy i popraskaná, a může svědit. Tím je narušena její schopnost správně fungovat.

Pokožka funguje jako ochranná bariéra našeho těla a je neustále vystavována vnějším i vnitřním vlivům. Existuje mnoho příčin suché pokožky těla, od životního prostředí a nevhodné kosmetické péče po onemocnění jako psoriáza nebo atopický ekzém. Hlavními vnějšími příčinami suché kůže jsou nejčastěji životní prostředí a nesprávná péče o pokožku. Nejrozsáhlejší poškození bariérové ​​funkce kůže způsobují nepříznivé klimatické podmínky např. horký, chladný a suchý vzduch. Příznaky suché pokožky se často zhorší během zimy nebo léta. Pokožce ubližujeme i tím, že se mnohdy o ni nevhodně staráme. Časté mytí, nebo dlouhé a horké koupele či sprchy připravují pokožku o lipidy, které tvoří její bariéru. Další příčinou suché pokožky může být i dlouhodobější užívání léků. V tom případě je třeba poradit se s lékařem.

Suchá pokožka znamená úbytek vlhkosti a sníženou schopnost vázat vodu v důsledku nedostatku hydratačních faktorů a proto potřebuje pravidelnou kosmetickou péči.

Nabízíme několik tipů na vrácení ztracené vlhkosti kůže:
- Sprchujte se pouze krátce, vlažnou vodou. Vybírejte si sprchové oleje nebo krémy s neutrálním pH.
- Po sprchování či koupeli se nezapomeňte vydatně nakrémovat hydratačními produkty, které vážou v pokožce vodu.
- Suchou pokožku můžete eliminovat i zevnitř. Perfektní jsou potraviny s obsahem omega mastných kyselin jako losos, makrela, lněné semínka nebo vlašské ořechy.

Stejně důležitá kromě pravidelné kosmetické péče je i prevence, která spočívá v několika řadách:
- Vyhýbat se suchému vzduchu - omezit pohyb venku v horkém nebo chladném počasí.
- Méně času trávit v horké vodě, raději si dát rychlou sprchu.
- Při úklidu domácnosti nebo mytí nádobí používat rukavice.
- Volit oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna a hedvábí.
- Používat prací prostředky a kosmetické výrobky bez barviv a parfémů.
- Dodržovat pitný režim celoročně, dbát na dostatek tekutin nejen v letním období.

Na závěr doporučujeme domácí recept na suchou pokožku - rostlinná sedací koupel: 80g heřmánku, měsíčku nebo rozmarýnu zalijeme vařící vodou, necháme 15 minut louhovat a pak scedíme a přidáme do koupele.

Na suchou pokožku také vydatně zabírá heřmánkový, mátový nebo pampeliškový čaj.

Autor: Daniela Hrubá

Alternativní produkty