Jaká je nejlepší forma matcha čaje?

 

Zelený matcha tea je speciálně zpracovávaný čaj bez fermentace. Původně pochází z Číny, dnes je však ten nejkvalitnější čaj matcha dovážen pouze z Japonska, kde je pěstován speciální technikou zastínění a zpracováván léty ověřenou metodou, díky které se v čaji zachovává maximální koncentrace živin a zdraví prospěšných látek.

Zpracování matcha čaje
Do podoby prášku se zpracovávají celé listy čajovníku čínského a my tak na rozdíl od zelených louhovaných čajů konzumujeme celé listy. Svou konzistencí připomíná matcha čaj mouku či kakao. Pouhá jedna porce čaje matcha se dá srovnat s deseti šálky klasického zeleného čaje. Dva šálky matcha tea přitom tělu dodají doporučenou denní dávku antioxidantů. Tento druh čaje v sobě navíc obsahuje katechiny, které jsou považovány za nejúčinnější antioxidanty. Japonský zelený čaj má ale daleko více prospěšných účinků na organismus, imunitní systém či kardiovaskulární systém. Mimo jiné má detoxikační účinky a slouží i jako ochrana před infekcí či preventivně působí proti rakovině.

Konzumace matcha tea
Čaj můžeme připravit zalitím prášku studenou vodou nebo horkou vodou o 70 °C. Výhodou matcha tea je, že ho můžeme konzumovat hned v několika formách. Výborným tipem, jak čaj matcha zařadit do svého jídelníčku, je například pomocí nejrůznějších smoothies. Smoothie s matcha tea si můžeme připravit například z jablka, kiwi, špenátu, vody, agávového sirupu, skořice a půl lžíce matcha tea. Další variantou je smoothie z jablka, limetkové šťávy, bazalky, agávového sirupu, vody a 2 g matcha tea.

Smoothie ovšem není jedinou možnou variantou, matcha tea můžeme přidávat i do různých pečených či nepečených dezertů, jako jsou například lívance, dortíky, matcha pudinky nebo netradiční tiramisu s matcha tea. Chutný je také matcha mandlový shake připravovaný z kokosového mléka, mandlového mléka, matcha tea, vanilkového lusku, vypeckovaných datlí, avokáda, banánu, mladého špenátu, mandlového másla, kakaové drti a špetky soli.

Forem, jak konzumovat matcha tea, je opravdu hodně. Záleží proto na vaší chuti, čemu dáte přednost. Chutných a zdravých receptů s matcha čajem je nespočet, a tak si jistě některé oblíbíte.

Autor: Kateřina Doul

Alternativní produkty