Keratin: S kým máme tu čest?

Již pár let se na našem trhu objevuje „zázračný keratin“ v mnoha podobách. Podle výrobců narovná neposlušné kudrliny zcela přírodní cestou a vlasům dopřeje kompletní regeneraci. Můžeme mluvit o revoluční novince, nebo se jedná o dobře vydařený marketingový tah?

Nikomu se zájmem o vlasovou kosmetiku jistě neuniklo „haló“ kolem přípravků s keratinem. Víme ale bezpečně, co to keratin opravdu je a jaké dezinformace se o něm šíří?

Přípravky s keratinem:
Keratin je velmi cennou složkou vlasových masek kondicionérů nebo šampónů, vstřebává se podobně jako krém do kůže. Většina zákazníků, která již má s přípravky zkušenosti, jej doporučuje, protože se jedná o viditelnou změnu hned po prvních použitích. Dokáže vlasy kvalitně a dlouhodobě regenerovat opravením poškozených můstků (viz. níže Vlasová chemie). Přidává se k němu například panthenol zabraňující poškození sluncem, vitaminem B3 nebo aloe vera pro přísun živin. V naší nabídce naleznete Kokosovou masku na vlasy 300 ml od značky Brazil keratin.

Další velmi diskutovanou metodou je ošetření brazilským keratinem známé jako keratinová léčba, brazilský rovnací systém nebo progresivní rovnání vlasů. O co se jedná?

Brazilský keratin:
Podle výrobců tento typ ošetření zcela přírodní cestou bez jakéhokoli poškození umožňuje narovnat vlasy, dodá jim lesk a potřebnou hloubkovou regeneraci. Keratin se na vlasech udrží 3 – 4 měsíce, po této době se z vlasů vymyje a zanechá je v původním stavu. Doporučuje se všem, kteří chtějí mít rovné/kudrnaté, zdravé, lesklé nebo přirozeně dlouhé. Přináší okamžité výsledky. Zní to jako dokonalost sama, dá se jí ale věřit? Pro lepší pochopení problému si probereme trochu teorie.

Vlasová chemie:
Základní složkou lidského vlasu je keratin, organická látka (bílkovina). Jednotlivá keratinová vlákna jsou složena aminokyselinami, které vytvářejí řetězce a jsou zpevněny můstky. Ty mají různou odolnost. Například vodíkový můstek, jehož porušením se umyté vlasy narovnají, ale po vysušení se dostanou opět zpátky do stejného tvaru. Pro naše účely je velmi důležitá tzv. disulfidická vazba, která je nejpevnější a nejodolnější. Naruší se pouze za pomocí silných alkálií a redukčních činidel. Keratinová vlákna jsou pak poddajnější a mohou se jakkoliv tvarovat (např. trvalá).

Díky těmto informacím můžeme jednoduše odvodit, že keratin sám o sobě vlasy narovnat nedokáže, ale v brazilském keratinu jistě obsažen je. Funguje zde jako „tužidlo“, které přináší lesk a částečnou regeneraci. Internet je plný fotek před a po ošetření, dá se na první pohled usoudit, že nositelka kudrnatých vlasů od kadeřníka odchází s naprosto jinou vlasovou strukturou. Brazilský keratin se rovnoměrně nanese na vlasy, nechá se 20-30 minut působit a následně se vyfouká. Poté přichází na řadu vyžehlení 210 - 230° C. Jedná se o učebnicový příklad vlasové preparace za pomocí chemie, vlivem které se dostane do disulfidického můstku a zapříčiní poddajnost kreatinového vlákna (např. formaldehydem). Pokud ošetření neprovádí odborník, může dojít k trvalému poškození vlasu.

Malé doporučení:
Pokud jste se svými vlasy obecně spokojení a chcete je pouze udržovat zdravé, doporučuji použít pouze přípravky obsahující keratin (masky, kondicionéry, …). Pokud máte ovšem vlasy nepoddajné, šetření brazilským keratinem představuje jisté řešení vyhlazením, ale musíte vzít v potaz, že je to na úkor jejich zdraví. Proto bych vám doporučila zajít za odborníkem, který má již plno zkušeností a jeho zákazníci odchází spokojení s minimálním množstvím škod. Můžete navštívit internetová fóra, kde najdete zajímavé zkušenosti od lidí, kteří ošetření již postoupili.

Zdroj: http://thebeautybrains.com/, http://brazilkeratin.cz/

Autor: Tereza Župová

Alternativní produkty