Kokosový olej - zázrak z přírody

Krásně voní, má všestranné využití a ještě navíc spadá do kategorie „superpotravin“. Přesně to je kokosový olej. Surovina, která se dlouho schovávala v pozadí, aby se v posledních letech dočkala takové slávy, jako snad žádná jiná pochutina.

Můžete jej použít jako alternativu k přípravkům pečujícím o pokožku celého těla, můžete jej v určité míře použít na vlasy, můžete společně s ním bojovat proti mnohým kožním onemocněním, jako jsou atopické ekzémy, ale excelovat bude také v péči o rty, zuby a dutinu ústní a nakonec podpoří nejen imunitu, ale také celkový metabolismus.

Kokosový olej je prostě zázrak přírody a o tom není pochyb. Ale aby byl kokosový olej skutečně použitelný a užitečných ve všech směrech, je třeba při jeho výběru koukat zejména na to, zda byl lisovaný za studena. Jedině tak si totiž zachová všechny důležité látky a následně prokáže službu našemu organismu. Celý proces jeho výroby, a to od utržení až po zabalení oleje, trvá jen pár hodin, díky kterým si olej udrží svou nádhernou charakteristickou vůni a všechny výživové hodnoty. 

Oleje a tuky se obvykle skládají z menších sloučenin, známých pod pojmem mastné kyseliny, které tvoří řetězce krátké, střední nebo dlouhé délky. Nenasycené tuky kokosu se vyznačují řetězci středními (MCT – medium chain triglyceride), které na rozdíl od jejich dlouhých kolegů, velmi dobře metabolizují a organismus je tedy, bez potíží a rizika jejich ukládání do tukových zásob, přeměňuje v potřebnou energii. Kokosový olej je také z poloviny tvořen kyselinou laurovou, která je známá pro své antibakteriální a nemikrobiální účinky. Z této kyseliny si lidský organismus velice snadno vytváří monolaurin, který je doslova a do písmene postrachem pro většinu bacilů. Kokosový olej navíc díky této kyselině likviduje nepřátelské bakterie ve střevech, ale přitom nepoškozuje bakterie potřebné pro správné trávení a v neposlední době také pro funkční imunitní systém. K tomu všemu navíc pomáhá v boji se streptokoky, stafylokoky, chlamydiemi a herpes virem.

Do boje s kožním onemocněním:
okosový olej upotřebíte i jinak než jako náhradu tuku, který běžně používáte při vaření. Všechny kyseliny, které ho tvoří, totiž dokážou narušit lipidové membrány kvasinek, bakterií i virů, a tím pádem fungují jako přírodní antibiotika. Nejúčinnější jsou v přímém boji s kožními infekcemi, kandidou, plísněmi nebo herpes virem, kdy stačí kokosovým olejem pravidelně potírat postižená místa.

Jako druhá kůže:
Stejně jako kokosový olej pomáhá při léčbě kožních onemocnění, i pro zdravou pokožku je takřka zázračným přípravkem. Využijete jej místo pleťových a tělových krémů všeho druhu, ale dobře poslouží i jako odličovací prostředek, který rychle zneškodní i ty nejkvalitnější voděodolné řasenky či linky. Složení kokosového oleje nápadně připomíná složení tuků v pokožce, a proto jsou jí nadšeně přijímány a hlavně využívány. V chladných i mrazivých dnes ochrání nejen rty, ale i pleť, v létě zase podpoří přirozenou regeneraci kůže po opalování. Když to navíc se sluníčkem trochu přeženete, kokosový olej si se spáleninami hravě poradí.

Kokosový olej ale ocení i suchá a citlivá pokožka, která není zrovna kamarádská s běžně dostupnou a často parfemovanou pečující kosmetikou. Kvalitní panenský kokosový olej by měl být zcela bez parfemace a konzervantů a i díky tomu pokožku těla nedráždí. Pokud jej použijete těsně po koupeli na ještě vlhkou pokožku, olej se krásně a rychle vstřebá, vyživí a hydratuje pleť a zároveň nezanechá mastný film. Dobře si poradí také s tvrdou kůží na loktech nebo patách, nebo s šupinatou a popraskanou atopickou pokožkou.

Ani deko navíc:
První věc, na kterou obvykle při redukční dietě myslíme, je snížení množství přijímaných tuků na minimum. Jistě, nesmí se to s nimi přehánět, ale úplně bez nich to také nejde. Jsou zásobárnou energie, jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitaminů, chrání orgány a nakonec je to právě tuk, který dotváří chuť každého pokrmu. Kokosové olej ale není tuk takový, jaký si ho možná představujete. Krom toho, že dodává pocit sytosti na delší dobu, má mnohem nižší energetickou hodnotu a jeho trávení probíhá také trochu jinak. Kokosový olej totiž podporuje rychlejší činnost metabolismu a tím pomáhá spalovat více energie.

Bílé zuby s kokosovou příchutí:
Vyzkoušené to sice nemáme (zatím), ale pravidelné používání kokosového oleje prý dokáže i ze zubů poznamenaných kávou a cigaretami vykouzlit bíle perličky. Stačí pravidelně převalovat v ústech lžíci kokosového oleje po dobu alespoň dvaceti minut a už po měsíci by měly být výsledky patrné. Jestli je to skutečně tak, to nemáme tušení. Kokosový olej ale rozhodně díky svým antiseptickým a hojivým účinkům pomáhá ke zdraví ústní dutiny.

Příjemné i užitečné:
A nakonec je tu něco, co jistě rád podstoupí každý z nás. Věděli jste, že kokosový olej je výborný na masáže? Skvěle hydratuje pokožku, díky svým léčivým účinkům pomůže k hojení drobných ranek, příjemně voní a navíc, díky jeho přírodnímu složení, lze použít opravdu všude. Už před mnoha tisící lety byl totiž používán jako skvělý lubrikant, který navíc ochrání před nepříjemnými pohlavně přenosnými infekcemi. Jen pokud ještě neplánujete potomstvo, mějte se na pozoru. Oleje totiž narušují účinnost latexu.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternativní produkty