Konopné semínko – malý zázrak

Konopí provází lidstvo po tisíciletí. Velké uplatnění nalezlo především díky svým léčivým účinkům, hojivým schopnostem a v neposlední řadě také jako droga. Poslední zmíněné využití a nedostatek informací přivedlo tuto rostlinu mezi méně oblíbené. V současné době se situace zlepšuje a obliba nejen konopného semínka stále více roste.

Konopná semínka obsahují spousty esenciálních látek a minerálů. Už z jediné lžíce získáte minimální denní dávku všech potřebných látek pro lidský organismus. Konopná semínka se uplatňují v procesu prevence a posilují imunitu.

Semínka obsahují všechny aminokyseliny potřebné pro lidský organismus (12 + 8 esenciálních). Skrývají v sobě velký podíl nenasycených mastných kyselin a dodávají tak našemu tělu potřebné množství omega-6 a omega-3 mastných kyselin ve správném poměru. Ty jsou důležité například pro syntézu buněčné membrány a mitochondrií. Snižují hladinu cholesterolu a podílí se na stavbě některých tkáňových hormonů.

Z konopných semínek se vyrábí mouka, pečivo, sušenky, snídaňové směsi, tyčinky, těstoviny a olej. Semínka můžete konzumovat také přímo. Často se přidávají do salátů, těstovin, jogurtů nebo pomazánek. Ze semínek se vyrábí konopný protein.

Je důležité zmínit, že semínka neobsahují THC. THC se nachází pouze ve žlázkách listů a v květenství samičích rostlin. Semínka určená pro tyto účely pochází z technického konopí.

Technické konopí je odrůda rostliny Cannabis Sativa.

Obsah látek/100 g:
(591,8 kcal/ 2451,6 kJ)

Bílkoviny (30 g)
Tuky (52,5 g)
Sacharidy (2,4 g)
Vláknina (1,3 g)
Vitamín B2 (1,1 mg)
Vitamín B3 (2,5 mg)
Vitamín E (3 mg)
Beta-karoten (5-6 mg)
Vápník (1,68 mg)
Železo (179 mg)
Hořčík (6 mg)
Fosfor (8,3 mg)
Zinek (82 mg)
Jód (0,8 mg)
Bor (9,5 mg)
Měď (12 mg)

Autor: Lenka Libichová

Alternativní produkty