Krásné nehty jsou zdravé nehty

 

Skutečně zdravé nehty se vyznačují hladkým povrchem, bez nerovností, jen s přirozenými vertikálními rýhami, které se s přibývajícím věkem prohlubují. Mají narůžovělé lůžko s typickým měsíčkem, tedy s polokruhovitým bílým útvarem na spodní hraně nehtového lůžka. Jejich funkcí je chránit citlivé zakončení nervů v našich prstech. Růst nehtů je individuální, ale obecně platí, že nehty rostou rychleji během dne a v létě naopak během noci a v zimě se jejich růst zpomaluje.

Nehty poškozují zejména různé čistící prostředky, ale i časté máčení ve vodě, které je změkčuje a obrušuje. Proto bychom měli při domácích pracích používat ochranné rukavice a nehty dostatečně hydratovat. Na kráse jim však nepřidávají ani laky a odlakovače. Přestože jsou nalakované nehty odolnější proti lámání i proti plísním, dbejte na to, abyste omezili časté odlakovávanie. Regeneraci nehtů mohou pomoci rostlinné oleje a zábaly, například parafínový, olivový nebo směs medu, kokosového oleje a vaječného žloutku. Zábaly budou účinnější, pokud je necháte působit během noci a ruce zabalíte do bavlněných rukavic.

Na vzhledu nehtů se však projevují i ​​nemoci a nedostatek vitamínů. Křehké, oslabené nehty poukazují na nedostatek vitaminu A nebo železa. Lámavé a roztřepené nehty zase odrážejí nedostatečnou tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Neestetické bílé skvrny se tvoří v důsledku nedostatku zinku a vodorovné rýhy eliminuje dostatečný přísun vitamínů řady B.

Abyste měli krásné a zdravé nehty, máme pro Vás pár tipů:

• na dezinfekci a zklidnění záděr je vhodný tea tree olej z čajovníku
• růst nehtů lze podpořit křemíkem nebo správnou kombinací vápníku a vitaminu D
• vyhýbejte se mýdlům s obsahem alkoholu
• kůži v okolí nehtů nestříhejte, ale zatlačte, ideálně pomerančovým dřívkem
• zkuste nehty méně stříhat, protože zejména tvrdé nůžky mohou nehty zlomit
• místo toho používejte raději pilník a nehty pilujte vždy jen jedním směrem, zabráníte tak jejich třepení

Na trhu najdete řadu produktů, které obsahují kombinaci potřebných vitamínů a minerálů pro zdravé nehty. Jedním z nich je i Beauty Nail, komplex vitamínů B2 (riboflavinu), B6, B7 (biotinu), selenu, zinku a mědi od naší značky ELIXI.

 

Autor: Nicole Jantulíková

Alternativní produkty