Kustovnice čínská

Jedná se o keř původem z Asie, který dorůstá výšky okolo 3 metrů. Nejvíce se vyskytuje v Japonsku, Číně a Koreji. Latinský název Kustovnice čínské je Lycium chinense. Z rostliny se používají její plody, jenž mají zářivě červenou barvu. Pro ně se užívá název Goji. Odtud také pochází další známý pojem ­Goji berry. Goji označuje název plodů Kustovnice čínské a berry je anglický význam pro slovo bobule.

Hlavní účinky Kustovnice čínské
Protinádorové účinky – Kustovnice obsahuje vysoký počet antioxidantů. Proto patří mezi potraviny, jenž jsou vhodné jako prevence proti rakovině. Jmenovat můžeme například beta karoten, lutein, lykopen nebo zeaxantin.
Posílení imunity – plody Goji se řadí mezi nejzdravější ovoce, což se projevuje i jeho významně pozitivním účinkem na imunitní systém.
Protizánětlivé, protivirové a protibakteriální působení – všechny tyto účinky nabízí pravidelná konzumace plodů Kustovnice čínské. Hodí se jak pro prevenci, tak podpůrnou přírodní léčbu již probíhajících chorob.
Pomoc pro játra – Goji Berry obsahují látku betain. Betain je velmi důležitou léčivou látkou, jenž podporuje regeneraci jater. Díky tomu lze Kustovnici využít nejenom v prevenci proti vzniku nemocí jater, ale i jako pomoc při již probíhající léčbě, například ztučnělých jater.
Mužské afrodisiakum – plody Goji podporují tvorbu mužských pohlavních hormonů. Z toho důvodu lze toto zdravé ovoce zařadit mezi přírodní afrodisiaka pro muže.
Proti škodlivému cholesterolu – vysoká hladina zlého cholesterolu stojí za velkým množstvím kardiovaskulárních chorob. Pojídání Kustovnice tuto hladinu snižuje, proto pomáhá v prevenci cévních a srdečních chorob. Významnou roli pro cévy hraje také
vitamin C, kterého je v plodech Goji 500x více, než v pomerančích.
Na vysoký krevní tlak – látky obsažené v Goji dokážou upravovat vysoký krevní tlak. Tím snižují riziko infarktu a dalších nemocí srdce.
Zpomalení stárnutí – cenné látky v Kustovnici dokážou zpomalovat proces stárnutí lidských buněk a tím celého organismu. Za pomalejším stárnutím stojí, mimo dalších látek, i takzvané adaptogeny. Ty pomáhají lépe odolávat fyzické zátěži, stresu a mají další důležité účinky.
Detoxikace organismu – očista lidského těla od škodlivých látek je nezbytná k tomu, aby byl člověk dlouhodobě zdravý. K tomuto procesu Kustovnice čínská přispívá. Zrovna tak plody Goji pomáhají při hubnutí a umožňují dobrou funkci metabolismu. Správné fungování metabolických procesů je klíčem ke spalování tuků. Kustovnice tyto procesy podporuje, proto může být skvělým pomocníkem během snižování tělesné nadváhy.
existuje mnoho dalších příznivých účinků

O Kustovnici čínské existují různé výzkumy po celém světě. Tato studie například ukazuje, že konzumace léčivého ovoce Goji zvyšuje pocit štěstí a spokojenosti. Účastnící studie se také cítili méně unaveni, zlepšilo se jim zažívání, měli kvalitnější spánek a referovali o mnoha dalších příznivých účincích.

Jaké látky plody Goji zejména obsahují
• vitamíny (hlavně A, B1, B2, B3, B6, C, E)
• minerály (například vápník, zinek, železo, fosfor, měď, selen, germanium)
• antioxidanty
• aminokyseliny (celkem 18 aminokyselin, přičemž 8 z nich je esenciálních)
• bílkoviny
• polysacharidy
• monosacharidy
• nenasycené mastné kyseliny (např. kyselina linolová, beta – sitosterol)
• fenolové pigmenty
• a mnoho dalších

Jaké produkty z plodů Goji si můžete obvykle pořídit
Sušené plody Goji
Sušené plody Goji jsou nejčastější a nejjednodušší formou, jak můžete toto nejzdravější ovoce konzumovat. Plody je možné přidávat do jogurtů nebo různých směsí, například ovesných vloček. Oblíbené jsou i speciální koktejly, kdy se plody Kustovnice rozmixují s dalšími druhy ovoce. Obvyklá denní dávka je přibližně 10g sušených plodů. Kvalitní plody Goji by měly mít zářivě červenou barvu. Jejich správná chuť připomíná třešně, šípky nebo brusinky.

Šťáva z plodů Goji
Dalším oblíbeným produktem je šťáva vylisovaná z plodů Goji. Ta se většinou užívá v doporučených dávkách podle údajů výrobce na etiketě produktu.

Olej z Kustovnice čínské
Olej se z plodů Goji lisuje za studena, aby v něm zůstaly všechny cenné látky. Nejvhodnější je přidávat olej do různých studených salátů a dalších jídel, ovšem bez tepelné přípravy. Vaření nebo smažení totiž může zničit některé jeho důležité a zdraví prospěšné látky.

Tobolky s extraktem z Goji
Kdo hledá nejjednodušší cestu, jak do organismu dostat účinné látky Kustovnice, může si zakoupit tobolky s extraktem. Ty se snadno polykají, ale jejich počet na každý den vždy záleží na konkrétním produktu. Dávkování se odvíjí od síly extraktu v 1 tobolce.

Kosmetické produkty
Jak jsme již uvedli, Kustovnice čínská dokáže zpomalit stárnutí. Proto si ji velmi oblíbil kosmetický průmysl. Příkladem můžou být regenerační tělové mléko nebo pleťový krém. Ve většině případů se u kosmetických produktů setkáte s tím, že ve výrobku jsou extrakty z vícero rostlin. Tedy nejenom z plodů Goji. Tím se zvyšuje jejich blahodárný účinek na krásu a zdraví.

Při výběru produktů z Kustovnice čínské je nejdůležitější kupovat produkty, které neobsahují žádné chemické nebo konzervační látky. Velkou pomoc při nakupování poskytnou i různé certifikáty konkrétního výrobku. Typicky například bio produkce apod.

Pro koho nejsou plody Goji vhodné
• Vzhledem k detoxikačním účinkům Kustovnice se můžete setkat s řidší stolicí nebo dokonce průjmem. Proto pokud na průjmy trpíte, je lépe se Goji vyhnout nebo ji konzumovat velmi obezřetně.
• Dalším okruhem lidí, který by měl být opatrný, jsou těhotné ženy. Některé studie totiž tvrdí, že látka betain, jenž plody obsahují, může zvýšit riziko potratu. Na tomto účinku nepanuje ve výzkumech úplná shoda, ale určitě je lepší nic neriskovat.
• Také alergici by se měli Kustovnici spíše vyvarovat. Největší riziko hrozí při alergii na rajčata, ořechy, broskve nebo tabák.
• Dávkování tohoto ovoce by měli mít pod kontrolou pacienti s nízkým krevním tlakem, diabetici a také při užívání léků na ředění krve (např. Warfarin). Goji totiž krevní tlak snižuje, to samé platí o hladině cukru v krvi. V obou případech by to mohlo způsobit obtíže. U léků na ředění krve zase zvyšuje Kustovnice dobu jejich působení.

Doporučujeme vám, abyste při výše zmíněných obtížích konzultovali konzumaci plodů Goji vždy se svým ošetřujícím lékařem.

Chcete si Kustovnici raději vypěstovat sami?
Pěstování Kustovnice čínské je možné i v našich podmínkách. Aby rostlina prospívala, potřebuje kyprou zemina s příměsí písku. Stanoviště by mělo být na Slunci, přičemž rostlina není příliš náročná na zálivku. Každopádně budete muset vyzkoušet, jak zrovna u vás bude snášet místní zimu. Přece jenom naše klima je poněkud odlišné od Asie, což platí nejenom pro celou Českou republiku, ale i jednotlivé kraje. Kdyby se rostlině na vaší zahradě nedařilo, můžete ji pěstovat i doma. Nejlépe v zimní zahradě v adekvátním květináči. Na letní měsíce ji můžete přesunout ven.

6 zajímavých dotazů ke Kustovnici čínské

Nehrozí u sušených plodů Kustovnice plísně?
Plíseň se na sušených plodech může vyskytnout. Ostatně jako na každé potravině. Vždy záleží na kvalitě zpracování, způsobu skladování a dopravy. To je také důvod, proč byste měli nakupovat pouze u osvědčených prodejců Goji berry.

Kolik kilogramů zhubnu, pokud budu jíst plody Goji?
Na tuto otázku vám nikdo exaktně neodpoví. Kustovnice pouze podporuje hubnutí. To znamená, že aby byly při snižování nadváhy výsledky, je nutné upravit jídelníček a začít cvičit. Samotná konzumace tohoto nejzdravějšího ovoce zhubnutí nezpůsobí. Jestliže toto všechno uděláte, měli byste se dočkat úbytku tukových zásob. Konkrétní počet kilogramů je individuální.

Když mají plody Kustovnice tak vysoký obsah vitaminu C, nemusím už jíst jiné ovoce?
Kustovnice čínská nepochybně patří mezi zázraky přírody. Přesto to neznamená, že by lidé neměli jíst pestrou stravu. Většina potravin obsahuje více důležitých látek pro lidský organismus, nejenom vitamin C. Proto se snažte o zdravý a současně bohatý jídelníček. Tím zajistíte, že vašemu tělu nebude nic chybět.

Můžu konzumovat Goji při dně?
U nemoci králů, jak se dna též nazývá, by konzumace plodů Goji neměla být problém. Při dně je hlavně nutné omezit stravu s vysokým obsahem purinů.

Proč se plody Goji neprodávají v supermarketu?
V některých supermarketech se zdravé potraviny prodávají, takže se můžete setkat i s Kustovnicí čínskou. Nejčastěji ve formě sušených plodů. My vám ovšem doporučujeme obrátit se na specializované prodejce, kteří důsledně dbají na kvalitu. Mezi ně patří i internetový obchod Elixi.cz.

Na zahradě mi lépe roste jiný druh Kustovnice, než je čínská. Má stejné účinky?
Účinky Kustovnice čínské nelze bohužel nahradit jinými druhy této rostliny, kterých existuje po celém světě okolo 80 druhů. V tuzemsku se nejčastěji setkáváme s Kustovnicí cizí. Ovšem jestliže opravdu toužíte po nejzdravějším ovoci s léčivými účinky plodů Goji, je nutné pěstovat přímo Kustovnici čínskou.


Autor: Pavel Hanzal

Alternativní produkty