Lék jménem česnek

Česnek je zázračná rostlina opředená řadou mýtů a historek díky svým léčivým schopnostem. Už od dětství slýcháváme od našich rodičů a babiček, že česnek je zdravý. Proč je tomu tak? A je nutné obětovat svěží dech pro zdravější tělo? Výraznou chuť a vůni česneku navíc nesnese každý.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) pochází ze střední Asie. Česnek se proslavil svými léčivými účinky. Posiluje tělo a podporuje obranyschopnost organismus. Česnek se využíval i jako dezinfekce a zachránil tak mnoho lidských životů.

Obsahuje vitamín C, vitamíny řady B, beta-karoten (provitamín A), enzymy, vápník, železo, draslík, hořčík a fosfor, zinek, jod, selen, síra, mangan a měď.

Česnek je považován za přírodní antibiotikum a využívá se především v prevenci nejrůznějších onemocnění. Nejvýznamnější látka, která je obsažená v česneku, je alliin. Ten se přeměňuje na allicin – silné přírodní antibiotiku, které likviduje viry, bakterie i plísně.

Pokud jsme nachlazení, máme rýmu, chřipku nebo jiné podobné problémy, pomůže nám právě česnek. Česnek dále podporuje látkovou výměnu a hojení ran. Snižuje hladinu cholesterolu, výši krevního tlaku, podporuje zažívání a činnost jater. Údajně přispívá ke snížení rizika vzniku některých typů rakoviny (žaludek, tlusté střevo) a především čistí krev. Česnek je samozřejmě také významný antioxidant a má spoustu dalších léčivých schopností.

Česnek Vás údajně omladí až o několik let, zlepší paměť a koncentraci. Pokud jste často ve stresu, tato rostlina Vám pomůže, díky svým uklidňujícím účinkům. Nejlepší česnek, který můžete koupit v našich krajích, je samozřejmě ten český. Při nákupu si tedy dávejte velmi dobrý pozor na zemi původu a nebo si ještě lépe vypěstujte svůj vlastní.

Pokud Vás trápí, že po česneku ztrácí Váš dech na svěžesti, vyzkoušejte česnekové kapsle.


Autor: Lenka Libichová

Alternativní produkty