Lněný elixír lidského zdraví

V následujících řádcích si představíme tento malý-velký zázrak a dozvíme se o něm co nejvíce, aby ho poznalo mnoho lidí a zatoužilo ho mít ve své domácnosti. Víme jak a z čeho se lněný olej vyrábí? Pokud ne, čtěme pozorně a dozvíme se spoustu zajímavých informací, za které se určitě lněný olej stydět nemusí.

Lněný olej je zdravý tuk, který podporuje zdraví a i hubnutí. Je produktem z lněných semen, které jsou hnědé a podobné semínkům sezamovým. Tento zdravý produkt má obrovský, pozitivní vliv na celkové zdraví člověka. Vždyť každý z nás si přeje dobré zdraví, zejména ti, kteří ho nemají nebo je trápí nějaká nemoc. Skutečný zázrak přírody, obsažený v maličkých semínkách, přesně takto by se dala popsat neuvěřitelná síla lněného oleje. Kromě toho, že obsahuje velmi důležité a ve stravě málo zastoupeny nenasycené Omega-3 mastné kyseliny, jsou jeho složkou i vzácné lignany. Lněný olej je dokonce jedním z nejúspěšnějších bojovníků s rakovinou a kardiovaskulárními chorobami.

Přestože jsou lněná semínka maličká, jejich moc je obrovská. Je to díky složkám, které lněný olej obsahuje. Které jsou to? Už jsme zmínili nenasycené Omega-3 mastné kyseliny a lignany / rostlinné chemikálie, které mají výrazné protirakovinové, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky /, ale to zdaleka není všechno. Podívejme se na další složky malého zázraku. Lněný olej se může pyšnit vysokým obsahem vlákniny, která je lahůdkou pro naše střeva a napomáhá snižování rizika vzniku rakoviny tlustého střeva. Kralují v něm vitamíny i minerály. Z vitamínů E, B1, B2, B3, B5, B6, B9 a z minerálů zejména železo, zinek, vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, mangan a měď. A v neposlední řadě své zastoupení ve lněném oleji má i betakaroten.

 

Pokud bychom chtěli ve zkratce vyjmenovat všechny pozitivní účinky lněného oleje na lidský organismus, uvedli bychom určitě ty největší a nejpřínosnější, a to jsou tyto:

  • Ničení rakovinných a nádorových buněk
  • Antiseptické účinky
  • Snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
  • Pročišťuje a detoxikuje trávení a tlusté střevo
  • Podporuje trávení a pravidelnou stolici
  • Urychluje metabolismus a hubnutí
  • Eliminuje bolest hlavy při migréně
  • Silný stimulant imunitního systému


Díky svým nesmírně pozitivním účinkem pro naše zdraví má bohaté vnější i vnitřní použití. Používá se při kožních problémech, jako je např. ekzém, vyrážka, popálenina, lupénka, otevřená rána. Lněným olejem natíráme poraněné místo 1x za den a tuto léčbu můžeme kombinovat i¨s vnitřním použitím.

 

Co se týče vnitřního použití, měli by ho užívat lidé při nepravidelné stolici, vysokém tlaku, vysokém cholesterolu, při cukrovce 2. typu, při onkologických onemocněních, kardiovaskulárních onemocněních, žlučníkových kamenech, astmatu, trávicích potížích, křečových žilách, bolestivé menstruaci nebo migréně. Speciální skupinu tvoří onkologičtí pacienti, kteří by měli lněný olej konzumovat 2x za den po 1 polévkové lžíci lněného oleje přidaného do tvarohu. Pokud vás lněný olej zaujal, chtěli byste si ho také opatřit a vyzkoušet, určitě vás bude zajímat i jeho cena. Balení vylisovaného lněného oleje (250 ml) koupíte za zhruba 139 Kč Konzumovat ho však můžete i v podobě chutných lněných semínek, které jsou podstatně levnější / cca 20 Kč / a můžete jimi ozvláštnit své kulinářské recepty.

 

Už jsme naznačili, že lněnými semeny si můžeme dochutit jídla. Celé lněná semena můžeme použít při pečení na posypání pečiva či například do salátů. Rozdrcená využijeme možná o něco jednoduššeji - můžeme je totiž přidat do mouky při pečení. Pokud ještě nemáte ve své kuchyni tento lněný elixír zdraví a lněná semínka s jejich nenahraditelnou mocí pro naše zdraví, tak neváhejte a rychle si je pořiďte. Určitě jejich sílu a účinky sami oceníte na dobrém zdraví.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Alternativní produkty