Noni

Účinky tohoto tropického ovoce dodnes nejsou zcela prozkoumány, ale alternativní medicína založená na zkušenostech a praxi domorodců ho velmi pozitivně hodnotí.

Co je Noni
Noni / lat. Morinda citrofolia / je keř nebo strom dorůstající do výšky 6 až 8 metrů. Patří do čeledi morušového, odkud pochází i její jiný název "indická moruše", nebo "sýrové ovoce ". Listy připomínají citroník a plody jsou oválného tvaru zelené barvy. Je zajímavé, že při dozrávání vydávají nepříjemný zápach připomínající sýr a odtud pochází i její anglický nepříliš přívětivý název "Vomit ovoce". Plody mají hořkou chuť, ale i přesto ji domorodci konzumovali při nedostatku jiných potravin. Jejím domovem je Tichomoří, zejména Havaj, Francouzská Polynésie, Fidži, Tahiti, ale i Malajsie a jih Indie. Problematice pěstování Noni se nejvíce věnují farmáři na Havaji. Vědci ze Spojených států a Japonska působící na Havajské univerzitě zkoumají účinky a působení ovoce Noni.

Zpracování plodů
Ze zralých plodů Noni se fermentací již tradičně vyrábí džus. Celý proces trvá asi 4 týdny, pak se šťáva filtruje a následně pasterizuje a plní do lahví. V našich obchodech můžete najít Noni šťávu a Noni krém.

Výživová hodnota
Noni obsahuje škálu vitamínů, minerálů a dalších živin. Velmi cenná je přítomnost 17 aminokyselin, z toho 7 esenciálních, které si tělo neumí vyrobit a musí být dodávány potravou. Kromě toho obsahuje vitamíny ze skupiny B - B1, B2, B3, B5, B6, B12, vitamin C, vitamin E, folát a betakaroten. Noni šťáva je bohatá i na minerální látky, zejména vápník, draslík, hořčík, železo a fosfor. Nutriční hodnotu džusu zvyšují antioxidanty zejména quercetin, vanilin, pinoresinol, proxeronin, kamferolem, isoscopoletín, bisdemethylpinoresinol a Scopoletin.

Zdravotní benefity Noni
Antioxidační potenciál
- látky obsažené v Noni mohou působit antioxidačně, neboť vyhledávají volné kyslíkové radikály a neutralizují je.
Rakovina - vzhledem k množství léčivých antioxidantů by Noni mohla blokovat vazbu karcinogen - DNA a zabránit tvorbě aduktu.
Dna - inhibiční účinek šťávy na enzymy oxidázy xantinu je sice známý, ale stále je předmětem vědeckého zkoumání.
Diabetes - konzumace džusu může pomoci při snižování hladiny glykovaného hemoglobinu, triglyceridů a LDL cholesterolu v séru, protože se zlepšuje citlivost na inzulín a stimuluje vychytávání glukózy.
Pokožka - Noni šťáva je výrazným pomocníkem v péči o pleť. Je předpoklad, že antrachinony, které se v ní nacházejí obecně stimulují tvorbu kolagenu a zabraňují tvorbě vrásek. Pravděpodobné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti se využívají při léčbě různých kožních onemocnění, zejména akné, alergických kožních reakcí a popálenin, stejně jako esenciální mastné kyseliny a proxeronin mohou podporovat efektivní fungování buněčných membrán a přispívat k obnovení pokožky.
Kardiovaskulární systém - eventuálně vazodilatační účinky šťávy pravděpodobně regulují krevní tlak, udržují zdravé srdce a pozitivně ovlivňují metabolismus tuků.
Psychické zdraví - tento starodávný lék byl Polynésany používán k léčbě řady onemocnění, včetně poruch souvisejících s centrálním nervovým systémem.
Artritida - o analgetických účincích Noni se vedou diskuse a možná v budoucnu bude konkurovat komerčně vyráběným analgetikům.
Imunitní systém - Scopoletin obsažený ve šťávě se může podílet na posilování imunitního systému. Má totiž výrazné antibakteriální, protizánětlivé a antimykotické vlastnosti.

Pro koho je určena
Noni šťávu mohou konzumovat dospělí v každém věku. Těhotným ženám se doporučuje nejdříve konzultace s lékařem. Je vhodné začít s menšími dávkami a postupně je zvyšovat. Rovněž alergici by měli vhodnost šťávy konzultovat s lékařem. Protože Noni obsahuje velké množství draslíku neměli by ji konzumovat lidé s onemocněním ledvin. Podobně může šťáva ovlivňovat léčbě vysokého tlaku diuretiky a betablokátory.

Noni produkty
Nejčastějším a nejvyhledávanějším produktem je šťáva. Premium Bio Noni je 100% přírodní šťáva bez konzervantů, přídavných látek a barviv. Není k ní přidána žádná jiná ovocná šťáva. Pokud hledáte revitalizační krém bohatý na vitamíny a stopové prvky, tak tyto požadavky splňuje Noni pleťový krém šancích Bernhard.

Kromě šťávy tato exotická moruše poskytuje i žluté barvivo antrachinon, který se používá na barvení.


Autor: Daniela Hrubá

Alternativní produkty