Obezita naše každodenní

Obezita je celosvětový problém, ale týká se z pochopitelných důvodů jen obyvatel vyspělých zemí. Rozvojové země mají opačné starosti. Vzniká totiž z nadbytku potravy. Během válek a v poválečném období se nevyskytovala. Je to důsledek života na vysoké úrovni, kdy příjem je vyšší než výdej. To je vlastně základní charakteristika tloušťky.

Mnoho lidí a zejména žen si klade otázku, jaká je optimální hmotnost. V našich podmínkách se nejčastěji vyjadřuje v BMI indexu, který je možné vypočítat když se tělesná hmotnost dělí druhou mocninou výšky v metrech. Normální BMI index je 20 - 25. Parametry nad, nebo pod tímto rozmezím jsou patologické.

Příčiny obezity

Nejčastějšími příčinami obezity jsou:

1. Nesprávná výživa - konzumace většího množství potravy a málo nebo téměř žádný pohyb. Problém se zvýrazňuje zejména tehdy, pokud rozložení potravy je nepravidelné. Hektický způsob života mnoha lidem neumožňuje pravidelné stravování a co nestihnou přes den, snaží se dohnat večer. Pokud se k tomu přidruží i nedostatek spánku obezita se objeví ve velmi krátkém čase. Výjimkou nejsou ani děti a mladí lidé.

2. Porucha činnosti - některých orgánů a tehdy je otylost sekundární. Tato onemocnění doprovází nadměrná chuť k jídlu, časté močení a ospalost. V těchto případech je třeba odstranit primární problém a nemoc léčit.

Důsledky obezity

Obezita způsobuje arteriosklerózu, křečové žíly, vyčerpání srdce, zvyšuje krevní tlak. Otylost má za následek poruchy trávení, tvorbu žlučových kamenů, diabetes, dnu, artrózu, poruchy dýchání a další problémy, které jsou u každého individuální. Významně zkracuje život a snižuje jeho kvalitu. Výjimkou nejsou ani psychické problémy, které často vedou k opačnému extrému. Zejména teenagerky, které mnohdy ani nejsou silné, přestávají jíst a končí na psychiatrických odděleních jako anorektičky. Estetický problém je možná poslední, ale ne zanedbatelný.

Jak z kola ven?

Internet nabízí nekonečné množství diet a rad jak zhubnout. Rozhodnutí zhubnout není akt jednoho nebo dvou týdnů, případně měsíců. Je to změna způsobu života a musí začít v lidském mozku. Každý obézní člověk musí přesvědčit sám sebe, že konzumace jídla není tou nejlepší činností na světě. Je to pouze aktivita, aby naše tělo mohlo žít a dostávalo potřebné živiny. Je to nutnost, ale ne hobby.

Obecně platí dva základní principy: snížit příjem kalorií a začít se věnovat aktivnímu pohybu. Pokud tyto přirozené cesty nepřinesou efekt, na řadu přichází medikamentózní nebo chirurgická léčba.
Historické záznamy uvádějí, že naši předkové se stravovali racionálnější a jednou za čas se postili. Mělo to své náboženské pozadí, ale podle současných poznatků, přinášelo to i zdravotní benefity. Tělo se zbavovalo nepotřebných látek. Možná bychom se měli vrátit ke starým, ale osvědčeným receptům.

Autor: Daniela Hrubá

Alternativní produkty