Opalování a přírodní kosmetika

Alabastrová pokožka jako symbol aristokracie a bohatství je již historickou záležitostí. Dnes se "nosí" bronzově opálená pleť. Aby se však nabývání vytouženého odstínu během léta nestalo více zdraví škodlivým než prospěšným, je třeba dodržovat jisté zásady.

Zásady bezpečného opalování:
- Nedoporučuje se pobyt na slunci mezi 11.- 15. hodinou, protože tehdy je sluneční záření nejsilnější
- Používat speciální kosmetiku před a po opalování
- Chránit zejména citlivé oblasti pokožky (nos, rty)
- Používat kvalitní sluneční brýle s UV filtrem
- Dodržovat pitný režim

Sluneční kosmetika zahrnuje různé druhy přípravků s různou konzistencí a ochranným faktorem. Mezi nejoblíbenější patří opalovací mléka, které se vyznačují lehkou konzistencí a rychlým vstřebáváním. Stále populárnější se stává olej na opalování ve spreji, který ochrání a díky obsahu karotenový oleje zajistí dlouhotrvající, rovnoměrné opálení. Výhodou je i rychlá aplikace, nakolik se doporučuje všechny opalovací přípravky nanášet před sluněním a opakovat po každém koupání, osušení či po nadměrném pocení.

Ochranný faktor SPF nevyjadřuje sílu opalovacích přípravků, ale čas jejich působení. Ten získáme, pokud čas, za který naše pokožka, po vystavení slunečnímu záření, zrudne, vynásobíme daným ochranným faktorem. Výsledný čas tak závisí na fototypu jednotlivce. Pro naše podnebí jsou typické 4 fototypy. Osoby s fototypem 1 až 2 mají světlé oči a kůži, přičemž pokožka po opalování zčervená. Fototyp 3 a 4 charakterizuje tmavší odstín pokožky a obvykle tmavé oči, pokožka po opalování většinou zhnědne.

Na spálenou pokožku je ideální přípravek po opalování ve formě spreje. Jeho jednoduchá aplikace totiž zamezuje bolestivému kontaktu s podrážděnou kůží, stačí jen nastříkat na postižené místo a nechat vstřebat. Pomocí při spáleninách nám může být i přírodní kosmetika. Úlevu od bolesti, anti-bakteriální účinek a chladivý efekt poskytnou zejména přípravky s výtažkem z Aloe vera, ale i skvělý všestranný pomocník - kokosový olej.

Nesmíme zapomínat ani na citlivé partie, které jsou náchylnější ke spálení. Na jemnou pokožku nosu a zbývajících částí obličeje je ideální pleťový krém s ochranným faktorem 50+. Balzám na rty s ochranným faktorem rty ochrání, ale také jim zároveň poskytne hydrataci a regeneraci. Kromě pokožky však sluneční paprsky vysušují i ​​vlasová vlákna. Zamezit tomu můžeme použitím ochranného spreje na vlasy, který je vyživí a zabrání vyblednutí barvy.

Nejen při pobytu na slunci, ale zejména během horkých letních dnů je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Dospělý člověk by měl vypít 2 až 3 litry denně. Avšak do tohoto množství se nepočítají sladké vody a káva, ale právě čistá a minerální voda.

Autor: Nicole Jantulíková

Alternativní produkty