Peelingem k dokonalé pokožce

Léto je v plném proudu a to je ten čas, kdy jdou všichni takříkajíc s kůží na trh. Dlouhé rukávy se zkracují, kalhoty vyměňujeme za sukně a šortky a na obdiv dáváme to, co bylo po většinu roku skryto. Ale co si budeme nalhávat, když není naše pokožka taková, jakou bychom si představovali, dlouhých rukávů a kalhot se vzdáváme jen těžko, a každý pobyt ve společnosti dalších lidí se pro nás mění v hororové scénky plné strachu z pohledů, které nebývají zrovna obdivné.

A protože to nejlepší na zvednutí nálady je pořídit si něco nového a hezkého, proč si jednoduše nedopřát novou pokožku? Nevíte jak? No přece díky peelingu

Stejně jako vlasy a nehty, i pokožka každého z nás dorůstá a obměňuje se. Horní vrstva lidské pokožky zvaná epidermis se skládá z pěti vrstev, které tvoří bazální buňky různých tvarů a velikostí. Tyto buňky se postupem času derou na povrch, mění svůj tvar, až nakonec odumřou a vytvoří nejsvrchnější vrstvu pokožky zvanou stratum corneum. A právě tato vrstva způsobuje to, že je pokožka matná, suchá, vypadá nezdravě a často i šupinatí. A aby toho nebylo málo, přispívá i k častějšímu zanášení pórů a vzniku menších či větších zánětlivých procesů, které mohou vést až k tvorbě nepříjemných ekzémů, ale o pozornost se hlásí také po kontaktu se sluníčkem, kdy se nehezky slupuje a tvoří pigmentové nerovnoměrnosti. A řekněte sami, kdo by o tohle všechno stál? A ještě navíc v létě?

Peeling znamená:
Peeling znanemá obrušování odumřelé kůže, která ulpívá na povrchu naší pokožky. Tím, že zbavíme tělo odumřelých buněk, dovolíme pokožce lépe dýchat a výrazně tak usnadníme její regeneraci. Pokožka potom bude krásně hladká, lesklá, nebude se loupat a za možnost dýchat se vám odmění mimo jiné i opálením bez nevzhledných pigmentových skvrn. Peeling ale svou službu plní i na jemné pleti obličeje. Můžete sice o pleť pravidelně pečovat, dopřávat ji pravidelnou očistu odličovacími a čistícími přípravky a dopřávat ji vláhu v podobě hydratačních krémů, bez peelingu ale nikdy nedosáhnete jemné pleti, která ani pod tím nejhutnější make-upem nebude tvořit nevzhledné flíčky, a dokonce se nezbavíte ani přebytečné mastnoty nebo nevzhledných černých teček. Ale peeling má i jiné výhody. Budete-li jej používat pravidelně, pomůže vám dokonce v boji s nevzhlednou pomerančovou kůží. Při jemné masáži abrazivní složkou totiž dochází k prokrvení pokožky, která pak nejen lépe regeneruje, ale také se snáze vypořádá s nevzhlednou pomerančovou kůží. Už chápete, proč je pravidelný peeling tak důležitý?

Každý pes, jiná ves:
Co dělá lidské členy společnosti tak zajímavými? No přeci rozdíly! A ne vždy to musí být rozdíly povahové. Máme různé barvy očí, různé typy vlasů a také různé typy pokožky. A právě na to se teď zaměříme.

Peeling jako takový je vhodný prakticky pro všechny typy pleti. Ale s peelingovými prostředky už je to o malinko složitější. Vyrábí se v různých variantách, a proto musíme u jejich výběru přemýšlet. Zatímco suchá a citlivá pokožka vyžaduje velmi jemný peeling s co nejmenšími abrazivními částečkami, mastné a normální pokožce udělá lepší službu peelingový přípravek o malinko drsnější. Typu pleti bychom však neměli přizpůsobit pouze výběr peelingového přípravku, ale také četnost jeho používání. Ačkoliv normální bezproblémové pokožce postačí ošetření jednou za čtrnáct dní, majitelé mastnější kůže musí po peelingu sáhnout ideálně každé čtyři dny. Nejlépe navíc udělají, když zvolí přípravek s uklidňujícími účinky, který pleť krásně zbaví nečistot a přebytečného mazu, ale také zabrání případnému vzniku podráždění z častějšího obrušování pokožky. Existují také přípravky, které jsou určeny na denní používání. Ty jsou obvykle velmi jemné a obsahují tak malinkaté abrazivní částečky, že je na pleti skoro ani neucítíte. Takové přípravky jsou skvělé zejména v létě, kdy se pleť zanáší o mnoho více, ovšem sáhne-li po nich ten, komu příroda nadělila pokožku suchou a citlivou, pravděpodobně si zadělá na nepříjemný problém. Lidé, jejichž pokožka je suchá, přecitlivělá a má sklony k vytváření ekzémů a pupínků, by neměli peeling provádět častěji než jednou za tři týdny.

Jak na věc:
Chcete-li pomocí peelingu dosáhnout těch nejlepších možných výsledků, je důležité dodržovat pět základních pravidel. Pravidlo číslo jedna zní „nikdy neprovádějte peeling suché pokožky“! Tedy alespoň v případě, že jste pro exfoliaci zvolili produkt kupovaný, a nemáte v plánu použít doma vyrobený peeling, jehož základem je hutný hydratační krém. Suchá pokožka je relativně tvrdá a nemá dostatečné množství elasticity, která je potřeba k bezpečné likvidaci odumřelých částeček kůže. Nejlepší tedy je těsně před peelingem podrobit tělo důkladné sprše nebo koupeli, která změkčí odumřelou pokožku a snáze se tak podvolí síle abrazivních částic peelingového prostředku.

A ruku v ruce s koupelí jde i pravidlo číslo dvě. Než se vrhnete na samotný peeling, vždy pokožku řádně vyčistěte! Proč? Protože nečistoty, které se na pokožce usazují, by se v průběhu obrušování odumřelých kožních buněk mohly přenést na „novou“ čistou pokožku a zbytečně zpomalit její regeneraci. A navíc, když už člověk věnuje pleti takovou péči, tak proč to neudělat pořádně bez rizika vzniku začervenání a zbytečného zanášení pórů? Máte-li tedy v plánu dopřát tělu pořádný celkový peeling, nejprve si dejte sprchu a nezapomeňte použít kvalitní sprchový gel nebo mýdlo. A totéž platí i o obličeji, pleti i dekoltu. Chcete-li dosáhnout těch nejlepších výsledků, nejprve zbavte pleť zbytků makeupu a poté dočistěte pleť pleťovým tonikem. Jakmile budete mít hotovo, navlhčete pleť teplou vodou a můžete se pustit do díla.

Pravidlo číslo tři je důležité hlavně pro ty, koho trápí ekzematická pokožka nebo pupínky. A jak tedy zní? Od pupínků a vyrážek ruce pryč! Ať už vás trápí to či ono, je potřeba si uvědomit, že vyrážky a akné jsou vlastně drobné zánětlivé procesy. Když je rozdráždíte, obvykle se ještě zhorší a to určitě nechcete. Pokud vás trápí tvorba akné, nebo pokud trpíte na ekzémy a vyrážky, je lepší peeling vůbec neprovádět, případně se postiženým místům pečlivě vyhýbat a zbytečně je nedráždit.

Pravidlo čtyři je ovšem velmi důležité pro všechny typy pokožky a musí jej dodržovat i ti z nás, kdo se pyšní prakticky dokonalou a zcela bezproblémovou pletí. Síla totiž nic neřeší! Abyste svou pokožku dokonale zbavily zbytků odumřelé kůže, rozhodně nemusíte používat hrubou sílu. Buďte trpěliví a obrušujte pokožku jemnými krouživými pohyby. Abrazivní složka udělá práci za vás a vy se nemusíte bát, že si pokožku poškodíte. A přesně k tomu by mohlo dojít, pokud budete tak říkajíc příliš tlačit na pilu.

A nakonec tu máme pravidlo číslo pět. Hydratujte, hydratujte, hydratujte! Možná se vám to zdá jako ohraná písnička a možná dokonce máte pocit, že hydratace je přeceňovaná. Jenže opak je pravdou. Když zbavíte svou pokožku nánosů odumřelých kožních buněk, nebude jako zázrakem krásná, hebká a lesklá. Pokožka po peelingu totiž zpravidla bývá velmi vysušená a hlavně citlivá. A právě proto je nezbytné dodat jí patřičnou vláhu. Nově odkrytá pokožka vcucne krém stejně jako savý papír kaňku inkoustu, a za odměnu vám ukáže svou hebkou a lesklou tvář.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternativní produkty