Potenciální rizika konzumace matcha tea

 

Matcha tea je v dnešní době stále oblíbenější varianta zeleného čaje. Od běžného čaje se však liší tím, že je připravován speciální metodou bez fermentace, díky čemuž je japonský zelený čaj z hlediska výživných látek daleko hodnotnější.

Co je matcha tea?
Matcha tea je vyráběn z listů čajovníku čínského, který se ovšem pěstuje v Japonsku, a to na speciálně zastíněných polích. Během posledních 4 týdnů před sklizní se pole navíc uměle zastíní, aby došlo ke zvýšení tvorby chlorofylu. Díky chlorofylu má matcha tea typicky smaragdovou barvu. Při koupi matcha tea se doporučuje kontrolovat zemi původu. Zatímco kvalitní matcha tea pochází z Japonska, na trhu jsou k dostání i levné čínské náhražky.

Matcha tea jako superpotravina
Tento japonský zelený čaj je právem řazen mezi superpotraviny. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek jako vitamíny A, B1, B2, B12 a C, dále vápník, draslík, fluor, zinek či železo, aminokyseliny, katechiny, vláknina, kofein a také taniny.

Čaj matcha můžeme připravovat jak horký, tak studený. Rovněž je možné jej přidávat do smoothies, dezertů, pečiva, domácích zmrzlin a mnoha dalších receptů.

Účinky matcha tea
Všechny výživné a zdraví prospěšné látky obsažené v matcha čaji mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, snižují stres a pomáhají zklidnit mysl. Konzumací matcha tea získáváme energii či se zlepšuje naše koncentrace a soustředěnost. Dále působí preventivně proti vzniku rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Výhodou matcha tea je i jeho schopnost snižovat krevní tlak a krevní cukr, díky čemuž je japonský zelený čaj vhodný i pro diabetiky. Taktéž pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu, zrychluje metabolismus a pomáhá spalovat tuky, a proto je prospěšný při hubnutí.

Matcha tea a vedlejší účinky
Zdravotní rizika užívání matcha tea nebyla dosud prokázána. Denní konzumace matcha tea by ovšem neměla přesáhnout šest šálků. Pro těhotné a kojící ženy se doporučují pouze dva šálky čaje matcha denně. Děti by si měly dopřát jen jeden šálek matcha tea.

Autor: Kateřina Doul

Alternativní produkty