Proč potřebujeme "dobrý" cholesterol a kde ho najít

Není cholesterol jako cholesterol

Ten hodný cholesterol je označován zkratkou HDL a má ochrannou a velmi důležitou funkci. Pomáhá při zpracování tuků a je nedílnou součástí buněčných membrán. Pomáhá také snižovat hladinu toho špatného cholesterolu, který je znám jako LDL cholesterol a je zodpovědný za ukládání tuku v cévách a zvyšování rizika kardio-vaskulárního onemocnění.

Je tedy naprosto jasné, že cholesterol pro svůj život potřebujeme, záleží však na jeho formě.

Nevhodná strava, která je bohatá na LDL cholesterol má negativní dopady na zdraví organismu. Jedná se o smažená jídla plná nezdravých tuků hlavně živočišného původu, velká konzumace uzenin. Vysoká hladina cholesterolu však může být i dědičná. V tom případě je více než nutné upravit jídelníček a problém zbytečně nezhoršovat, ale spíše se ho snažit vylepšit příjmem hodného HDL cholesterolu.

Kde najdeme “hodný” HDL cholesterol?

Zdrojem dobrého cholesterolu a zároveň potraviny vhodné pro snižování vysoké hladiny cholesterolu, je ovoce a zelenina, což by měla být nezbytná součást jídelníčku každého člověka. Dále se jedná o zdroje zdravých tuků. Je lepší vyměnit živočišné tuky, jako je máslo nebo sádlo za kokosový olej, olivový olej nebo jiné rostlinné tuky. Jídelníček by měl být bohatý na obsah vlákniny a místo velkého množství soli raději používejte bylinky a jiné koření. Velmi dobrý je také rybí olej v kapslích, který pomůže pokrýt denní potřebu omega-3 mastných kyselin. Svůj pozitivní účinek mohou mít i kapsle lecitinu, který pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu.

Autor: Šárka Stuchlíková

Alternativní produkty