Rakytník řešetlákový

Schází vám potřebná dávka energie? Sáhněte po rakytníku Pokud vás barevná pestrost přírody vylákala ven na toulky, získali jste příležitost narazit na keř plný oranžových bobulí. Můžete si gratulovat, možná jste právě objevili rostlinu budoucnosti. Za svou vysokou koncentraci vitaminu C je také označován jako citroník severu.

Co je rakytník řešetlákový vlastně zač?
Nenáročný dvoudomý keř je v Evropě znám již od doby Kristovy éry, tedy z dob starého Řecka a Říma. Rakytník je léčivá rostlinka, ze které se využívají všechny její části - od kořenu až po květy nebo samotné plody. Obsahují vysoké množství cenných látek, které nám v tomto podzimním období mohou chybět a zapříčinit tak nedostatek fyzické energie, podrážděnost nebo celkovou apatii.

Co rakytník obsahuje?
Jak jsem již zmínila v úvodu, velkým plusem je obsah vitaminu C, který je desetkrát vyšší než u citrusů. Dále je zásobárnou vitaminu A, který má důležitý význam pro naše oči. Díky organickým kyselinám s biostimulačními účinky významně podporuje náš imunitní systém. Vitamín E příznivě ovlivňuje pokožku a pružnost cév. Pro lepší srážlivost krve je zde vitamin K. Tzv. třísloviny napomáhají při zánětech v žaludku nebo střevech. Jako antioxidant je zde zastoupen například vitamin P. Dále se v rakytníku vyskytuje i vitamin D a mnoho dalších cenných látek. Doporučuje se proto užívat při pocitech nachlazení, nejrůznějších chřipkách a angínách nebo čistě jako prevenci například v chladném prostředí, kde je riziko onemocnění mnohem vyšší než za normálních podmínek. Samozřejmě rakytník nezajišťuje ochranu pouze při nachlazení. Pomáhá při celkové očistě organismu. Zlepšuje stav kloubů. Má také pozitivní vliv na činnost jater, plic a funkci krevního oběhu. Podporuje tvorbu trávících enzymů a žluči. Rakytníkový olej, který je obsažen v semenech rostliny, se používá i jako analgetikum - což znamená, že pomáhá tlumit bolest. Díky velkému výskytu obranných látek jej můžeme využít i v boji proti stresu a dalším civilizačním chorobám.

V našem e-shopu nabízíme například Rakytník BIO 100% šťáva Allnature 500 ml.

Jste také vášnivým zahradníkem?
Rakytník by vám na zahradě jistě neměl chybět. Jedná se o zajímavou a krásnou rostlinu, ale také dobrý krok k vašemu zdraví.

Zdroje: www.lekarna.cz , www.honzazkrkonos.cz.

Autor: Tereza Župová

Alternativní produkty