Rakytník řešetlákový

 

Jak pěstovat rakytník?
Rakytník řešetlákový je okrasná opadavá dřevina, která odolává mrazům, dešti i větru. Daří se jí však především na slunných místech. Pokud má rakytník dobré podmínky, může dorůst až do výšky okolo dvou metrů. V době kvetení má krásné žluté květy. V případě, že se v blízkosti nachází alespoň dva keře, můžete se těšit i na zdraví prospěšné oranžové plody. Vzhledem k tomu, že je rakytník dvoudomý keř, je pro jeho oplození zapotřebí mít vysazený jak samičí, tak samčí keř. A pokud chcete mít keřů více, vysázejte je v poměru dva až tři samičí keře k jednomu samčímu.

Jestliže jste začínající zahradník, nebojte, rakytník řešetlákový je poměrně odolný a velice přizpůsobivý keř. Důležité je ovšem pořídit si sazenice rakytníku s jasným původem. Výhodou vyšlechtěných keřů rakytníků bývá právě zmíněná odolnost vůči mrazům a dalším vnějším vlivům. Co se týče první sklizně, ta se zpravidla dostaví až po třech letech. I když mu vyhovují suchá a slunná stanoviště, neměli byste zapomínat na občasnou zálivku při dlouhotrvajících vedrech.

Proč pěstovat rakytník?
Kromě okrasné funkce je rakytník řešetlákový velice užitečnou rostlinou. Oranžové plody rakytníku mají blahodárný vliv na náš organismus. V Rusku je rakytník dokonce nazýván citroníkem severu nebo sibiřským zázrakem. Co se týče použití, z rakytníku lze připravit vynikající rakytníkový olej, rakytníkovou marmeládu, rakytníkový kompot či rakytníkový čaj. Rakytník je rovněž skvělou surovinou pro přípravu nejrůznějších receptů, a to ať sladkých či slaných. Rakytník lze taktéž užívat jako doplněk stravy ve formě tablet. V neposlední řadě má rakytník své místo při výrobě kosmetických produktů, jako jsou především hydratační krémy nebo sprchové gely. Při užívání rakytníku se vedlejší účinky objevují zcela ojediněle, a to zpravidla pouze u osob s poruchami srážlivosti krve nebo u osob s nízkým krevním tlakem.

Rakytník a účinky na zdraví
Rakytník je v první řadě důležitým zdrojem mnoha minerálních látek, vitamínů, aminokyselin a dalších živin. Věděli jste například, že v plodech rakytníku se nachází až desetkrát více vitamínu C, než kolik ho je v pomeranči? Z dalších vitamínů je rakytník bohatý na vitamíny skupiny B a vitamíny A, D, E, F, K a P. Pokud byste chtěli pokrýt půlroční spotřebu vitamínu C a A, postačí vám již pouhý kilogram oranžových plodů rakytníku.

A jaké nám dodává rakytník minerální látky?
Jedná se například o hořčík, železo, bor nebo síru. A nyní k samotným účinkům rakytníku. Rakytník řešetlákový posiluje obranyschopnost organismu. Významný je i jeho pozitivní vliv na naši pokožku, šlachy, vazy, svaly, nehty i vlasy, neboť je vyživuje a hydratuje. Aplikováním rakytníkového oleje na vlasy navíc zmírníte jejich vypadávání. Pravidelné užívání rakytníku prospívá i našim vnitřním orgánům, a to především játrům a slinivce. Rakytník je avšak prospěšný i zraku a našemu zažívání. Zároveň nás chrání před infekcemi a urychluje hojení žaludečních vředů. Po rakytníku sáhněte i tehdy, když se vám v ústech objeví zánět dásní, afty nebo vás bude trápit opar. Pro vyplachování ústní dutiny je výborný především rakytníkový olej.

Jak používat rakytníkový olej?
Vzhledem k tomu, že je rakytníkový olej vynikající pro vnitřní i vnější užití, je dobré mít jej vždy doma. Co se týče prevence, lžičkou rakytníkového oleje denně dodáte tělu důležité živiny. Výhodou je, že rakytníkový olej mohou bez obav užívat děti i starší lidé. Rakytníkový olej je například skvělou první pomocí na popáleniny, naraženiny, omrzliny nebo pohmožděniny. Bez problémů jej však můžete použít i na akné nebo ke zmírnění alergické reakce. Díky svému složení je rakytníkový olej výborný i na suchou pokožku. Přidat jej můžete například do koupele, což pokožku krásně zvláční. Rakytníkový olej na vlasy můžete použít ve formě vlasových masek nebo zábalů. To samé platí o aplikování rakytníkového oleje na pleť či pokožku.

A jak se rakytníkový olej vyrábí?
Plody rakytníku řešetlákového, které se sklízí na přelomu srpna a září, se lisují, díky čemuž se získává právě rakytníkový olej. Jestliže byste si rádi připravili rakytníkový olej sami, usušte plody rakytníku. Pokud chcete, aby si zachovaly aroma i barvu, sušte je na dobře větraném místě. Poté je musíte rozdrtit a smíchat například s mandlovým nebo olivovým olejem. Rakytníkový olej nechte takto stát po dobu tří týdnů v uzavřené lahvi.

Další produkty z rakytníku
Kromě rakytníkového oleje si můžete koupit nebo připravit rakytníkový sirup. Taková jedna lžička sirupu z rakytníku denně je skvělou prevencí proti mnoha zdravotním potížím. Nachystejte si okolo dvou a čtvrt kilogramů zralých plodů rakytníku, zahřejte je v hrnci na 70 °C a přidejte k nim půl kilogramu cukru. Ve chvíli, kdy cukr zcela zmizí, je rakytníkový sirup hotový. Kromě sirupu můžete pravidelně užívat i rakytníkový čaj ze sušených plodů nebo listů rakytníku, který je vhodný především pro naše zažívání nebo k tlumení žaludečních bolestí. Abyste připravili účinný a dostatečně silný čaj, na jeden hrnek čaje použijte okolo jedné čajové lžičky plodů. Z rakytníku však můžete připravit i skvělou rakytníkovou marmeládu, koupit šťávu z rakytníku, zavařit rakytníkový kompot nebo připravit rakytníkové chutney ke grilovanému masu. Receptů s rakytníkem je nespočet, a proto během období rakytníkové sezóny můžete vyzkoušet hned několik tipů, jak zpracovat rakytník.

Autor: Kateřina Doul