Skutečná pravda o BIO: není BIO jako BIO

Stále více a více lidí se v dnešní době snaží jít cestou zdravého životního stylu. Vyhledávají pravidelný pohyb, zabývají se správnou životosprávou a v našem uspěchaném světě nezapomínají ani na psychohygienu. Dalo by se říct, že má jejich cesta blízko k přírodě, protože se snaží hledat přirozené alternativy všeho, čeho se obklopují. Kosmetický průmysl na tento fenomén reaguje tzv. BIO kosmetikou. O co vlastně jde?

Pro spotřebitele je samozřejmě nejdůležitější, čím se BIO zabývá v praxi. Pod tímto označením nalezneme především známku ohleduplnosti k životnímu prostředí, s čímž souvisí i šetrné využívání přírodních zdrojů. Slovo BIO je odvozené z řečtiny (βίος) a má znamenat „život“, jehož myšlenka klade samozřejmě důraz na soulad člověka s přírodou (zvířatům, rostlinám a půdě). Firmy netestují na zvířatech a snaží se o recyklovatelnost obalů. Základ všeho tvoří tzv. ekologické zemědělství, které přináší produkty bez použití „chemie“ - chemických postřiků, umělých hnojiv, hormonů a dalších syntetických látek. Důležitý je i proces zpracovávání, při kterém se nesmí používat umělé látky - syntetická barviva, konzervanty, ropné produkty, umělé parfémy a látky pocházející z mrtvých zvířat.

Jak poznat BIO kosmetiku?
To je bohužel velký oříšek, protože v České republice (ani Evropské unii) zatím neexistuje žádná norma, která by výrobky dokázala bezpečně sjednotit. Kolikrát se i pod maskou přírodní kosmetiky schovávají produkty, které testují na zvířatech nebo používají syntetické látky. Dalším poradcem by mohlo být složení, ale to je kolikrát výrobci tak nerozluštitelně popsáno, že se v něm člověk lehko ztratí. Proto se velmi spolehlivým ukazatelem osvědčila různá osvědčení v podobě certifikátů. Udělují je nezávislé organizace pouze při splnění jejich předem daných kritérií, jejichž přísnost se samozřejmě liší.

V naší nabídce BIO kosmetiky naleznete značku Marilou BIO, která nese certifikát francouzské organizace ECOCERT.

Jaké jsou výhody BIO kosmetiky?
Jak jsem již popsala výše, tento druh kosmetiky nezatěžuje životní prostředí. Vedle toho má pozitivní účinky na lidskou pokožku, protože obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů a hydratačních látek. Pro mnoho alergiků se může jevit doslova jako „dar z nebes“. Vzhledem k absenci syntetických látek minimalizuje riziko alergických reakcí.

Zdroje: http://biospotrebitel.cz/, http://www.bio-life.cz/.

Autor: Tereza Župová

Alternativní produkty