Sójový lecitin - pramen dobrého zdraví

Lecitin lze definovat jako směs fosfolipidů, která jsou velmi důležitou součástí výživy člověka. Zajímavostí je, že lecitin je nejznámější mezi studenty, protože jeho významnou funkcí je zlepšení přenosu nervových signálů, a tedy zlepšení zapamatování, učení a paměti. Kromě toho lecitin je jednou z podstatných složek mozku, buněčných membrán, jater, srdce či ledvin. Přestože lecitin patří do skupiny lipidů (fosfolipidy), účinkuje proti ztučnění jater při zvýšeném příjmu tuků v potravě. Další pozitivní vlastnost, která se připisuje lecitinu, je jeho působení proti vysoké hladině LDL (špatného) cholesterolu.

Lecitin má schopnost snižovat toxický účinek alkoholu na játra, působí proti opilosti, dokonce jeho dlouhodobější užívání zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje celkovou imunitu organismu, zrychluje hubnutí. Lecitin je látkou přírodního původu, která se vyskytuje v semenech různých rostlin / např. sojové boby /, současně pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, a tak předejít vzniku srdeční nebo mozkové příhody.

Velmi oblíbený je sójový lecitin mezi sportovci, protože zkracuje dobu regenerace po silovém výkonu. Vzhledem k tomu, že lecitin je energetickým zdrojem nejen mozku, ale i svalů, jeho dostatečná hladina v organismu zajišťuje efektivnější využívání energie, a tím pádem lepší výkon. Doporučená dávka lecitinu na den je 3 - 10 g denně. Doporučuje se dávkování lecitinu dodržovat, protože jeho předávkování může vyvolat zvracení, průjmy, zažívací potíže či bolesti hlavy. Kromě výživových doplňků se lecitin využívá i v potravinářství ve formě emulgátoru, protože se vyznačuje schopností spojovat tuky s vodou. Ve velké míře ho využívá i medicínský a kosmetický průmysl. V kosmetice je důležitý při hydratačních hygienických přípravcích jako sprchové gely, šampony či krémy určené pro suchou pokožku.

Co se týče sojového lecitinu a alergie na něj, existují pouze dvě zprávy, které potvrzují výskyt alergie na sójový lecitin mezi konzumenty alergickými na sóju, navzdory jeho širokospektrálnímu využití. Sójový lecitin můžete koupit ve více formách, například jako granule, prášek, tekutinu nebo tobolky. Dobrou zprávou je, že lecitin nemá žádné vedlejší účinky na lidský organismus, důležité je dodržovat již výše zmíněné dávkování. Tak co říkáte? Už víte, co je to sójový lecitin a jaký je jeho vliv pro zdraví člověka? Pokud se vám tento produkt zalíbil a rádi byste ho užívali, tak neváhejte a pořiďte si jej ještě dnes! Vaše tělo se vám za to rozhodně odmění dobrým zdravím!


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Alternativní produkty