Spirulina – mořský zázrak

Spirulina je modrozelená řasa, která je oblíbená po staletí pro svou vysokou nutriční hodnotu a předpokládané zdravotní účinky. V současné době je vyhledávaným doplňkem stravy. Roste v tropických a subtropických vodách, které mají vysoký obsah soli, ale některé druhy se vyskytují i ve sladkovodních jezerech. Hojně se nalézá v centrálním Mexiku, kde ji u jezera Texcoco sklízeli již Aztékové, dále roste ve střední a západní Africe. V České republice jsou k dostání Bio Spirulina tablety a prášek. Její výrazná barva umožňuje výrobcům používat tuto řasu jako přírodní barvivo. Lze ji najít v gumových medvídcích, bonbonech a jiných balených potravinách. Nejen Spirulinu, ale i jiné zdraví prospěšné superpotraviny najdete na www.elixi.cz.

Spirulina diskuse:
Přestože vědecké poznatky a zdravotní účinky zelené řasy jsou stále sporné, je všeobecně známo, že Spirulina je výborný zdroj bílkovin, vitamínů B a železa. Je vhodným doplňkem stravy při hubnutí, senné rýmě, cukrovce, únavě, stresu, depresích a premenstruačním syndromu (PMS). Někteří lidé užívají Spirulinu k posílení imunitního systému, zlepšení paměti a látkové výměny. Snižuje hladinu cholesterolu, je vhodnou prevencí pro srdeční onemocnění a také hojí rány.

Spirulina a Chlorella:
Chlorella je druh zelené řasy, která je často zaměňována se Spirulinou. Základní rozdíl mezi nimi je, že Spirulina je o mnoho tisíc let starší a nemá pevnou buněčnou stěnu, což dělá z Chlorelly spíše rostlinu než řasu. Chlorella detoxikuje tělo od rtuti, která se do něj dostane hlavně díky zubním výplním, používáním určitého typu nádobí nebo kontaminovaným rybám. Spirulina neumí odstranit těžké kovy, protože postrádá buněčnou membránu. Chlorella se ukázala být přínosem pro ty, kteří trpí degenerativním onemocněním. Použití Spirulina se užívá 3x denně po 6 tabletách. Kdo nerad polyká léky, může použít rozdrcenou řasu do salátů a jiných pokrmů. Spirulinu můžete použít i při očistné kůře v ovocných a zeleninových šťávách a při výrobě smoothies.

Autor: Michaela Hynková

Alternativní produkty