Strava verzus štěstí

Zdraví člověka je ta nejdůležitější věc, o tom není pochyb. Za štěstí si ale prý každý odpovídá sám. Ne nadarmo se říká: "Každý je si strůjcem svého štěstí." Ale nejsou ty dvě věci spolu úzce propojeny?

Náš zdravotní stav největším podílem ovlivňuje strava, kterou konzumujeme. To znamená, že to, co jíme ovlivňuje i naši psychiku, chování a celý život. Pokud je člověk často nemocný, zraněný nebo má deprese, asi jen těžko může být šťastný. Je dokázáno, že pokud vaše stravování je zdravé, tak mnohem snadněji zvládáte stres, vyrovnáváte se s těžšími životními situacemi, prostě vaše psychyka je mnohem pevnější.

Jak se zdravě stravovat:

Jezte pestrou stravu. Vybírejte si potraviny tak, aby vaše strava byla vyvážená. Strava by se měla skládat přibližně z 20% bílkovin, 60% sacharidů a 20% tuku.

Jezte 5-6 menších porcí denně ve zhruba tříhodinových intervalech. Nevynechávejte snídaně- ty vám zajistí nastartování metabolismu. Večeřte 2-3 hodiny před spánkem. Vybírejte potraviny bohaté na celozrnné produkty, zeleninu, ovoce.

Pocit vnitřního štěstí, spokojenosti, harmonie můžeme dosáhnout i prostředky, které běžně najdeme i v přírodě a dokonce v naší kuchyni.

Mezi významné potraviny patří:

- Ořechy a semínka (konopné a chia)
- Obiloviny-quinoa, oves a obecně komplexní sacharidy (celozrnné produkty, celá zrna)
- Datle, banány, lehce stravitelné sacharidy
- Oleje s vysokým obsahem omega 3 (lněný, konopný, rybí) a kokosový olej
- Kakaové boby- přírodní antidepresivum
- Maso, vajíčka, zelenina

Při nedostatku serotoninu často zaháníme negativní pocity sladkostmi. Tehdy můžeme zvolit méně kalorickou a zdraví škodlivou variantu sladkostí v podobě zdravého receptu který si připravíme doma.

Koláček se sušenými banány:

ingredience:

4 sušené fíky
5PL datlové sirupu
½ avokáda
3PL kakaa
5PL strouhaného kakaového másla
4 sušené banány
½ šálku mandlí

Mandle a sušené fíky umeleme, a spolu s datlové sirupem umícháme těsto, které namačkáme do formy vyložené potravinovou fólií. Kakaové máslo rozpustíme ve vodní lázni. Rozmixujeme avokádo s kakaem a datlové sirupem. Sušené banány naskládáme na korpusu, na ně dáme náplň a necháme ztuhnout. Vybíráme pomocí fólie.

 


Autor: Radka Kuzmová

Alternativní produkty