Trápí Vás stres, nervozita nebo nespavost? V přírodě najdete lék.

Příroda kolem nás je v podstatě lékem. Různá chemická léčiva jsou samozřejmě také důležitá, ale měli bychom se k nim obracet, pokud již není jiná cesta. Léčba se dá podpořit různými léčivými bylinami nebo mohou být tyto rostlinky zcela dostačujícím lékem. Případně nám mohou pomoci, když všechno ostatní selže. Každopádně bychom na léčivé byliny neměli nikdy zapomínat. Vybrala jsem některé z bylinek, které Vám mohou pomoci se stresem a zklidní Váš život.

Meduňka lékařská (melissa officinalis)
Působí příznivě na centrální nervový systém. Meduňka má výrazné zklidňující účinky a celkově uvolňuje napjaté svalstvo. Užívá se pro lepší spánek a zklidnění. Vyzkoušejte čaj s meduňkových lístků!

Kozlík lékařský (valeriana officinalis)
Patří mezi velice známé léčivé rostliny používané k celkovému zklidnění těla. Pěstuje se pro své kořeny a oddenky. Přípravek z kozlíku lékařského je známý pod názvem „valeriánské kapky“. Po celém světě pomáhají tyto kapky k léčbě nespavosti. U některých jedinců může však způsobit bolesti hlavy nebo podrážděnost. Dlouhodobé užívání poškozuje játra a může vést k lehké návykovosti. Kozlík lékařský zmírňuje nervozitu, stres, špatnou náladu, migrény a snižuje krevní tlak. Je velmi účinný.

Mučenka jedlá (passiflora edulus) - marakuja
Má výrazné zklidňující účinky. Tlumí bolest nervového původu, léčí poruchy spánku a uvolňuje hladké i kosterní svalstvo v křeči. Využívá se hlavně pro své mírné analgetické, sedativní a spasmolytické účinky (uvolňují křeče). Zevně se také užívala na hemeroidy, kožní vředy a záněty. Pro danou potřebu se sklízí kvetoucí nať v období okolo května. Nekonzumujte v těhotenství a při kojení.

Levandule lékařská (lavandula angustifolia)
Levandule lékařská se vyznačuje především svojí neodolatelnou vůní. Extrakt z květů levandule se přidává do koupelí. Tiší bolesti hlavy, nespavost, nervozitu a závratě. Uvolňuje křeče, zvyšuje vylučování žluče, působí proti plynatosti a má antiseptické účinky. Využívá se k léčbě nesčetného množství problémů. Mírně také snižuje krevní tlak. Opět nepoužívejte v těhotenství a při kojení, v některých případech může vést dokonce i k potratu (uterotonikum).

Extrakt z ovesných klíčků
Extrakt z ovesných klíčků není zcela známý, ačkoli je velmi účinný. Zmírňuje stavy úzkosti, vyčerpanost, zklidní tělo a zmírní nespavost.

Chmel otáčivý (humulus lupulus)
Kromě svých zklidňujících účinků také dezinfikuje. Je využíván při problémech s nespavosti nebo při nervové slabosti.

Případně si jednoduše dejte kousek dobré čokolády a bude Vám hned lépe. Vyzkoušejte například vynikající hořkou čokoládu s brusinkami, pomerančem nebo chili.

Autor: Lenka Libichová

Alternativní produkty