Účinky kokosového tuku/oleje na zdraví člověka

 

Kokosový tuk je v současnosti značným množstvím webových stránek, knih, článků nebo dokonce studií propagován pro jeho nejrůznější benefity, které z něj dělají tzv. superpotravinu. Dokonce i přes vysoký obsah nasycených mastných kyselin jsou kokosovému tuku přisuzovány preventivní a léčebné účinky při kardiovaskulárních onemocněních, ale i Alzheimerově chorobě či atopickou dermatitidu. K dalším indikovaným benefitům patří ochrana před slunečním zářením.

Bourají se mýty, že nasycené tuky jsou nejhorší na srdce a cévy. Kokosový olej nemá negativní vliv na cholesterol, dokonce pomáhá redukovat jeho špatnou, LDL formu, ačkoli lidé se sklonem ke zvýšenému cholesterolu - geneticky, věkem nebo jinak podmíněnému, by si měli dávat pozor na konzumaci nasycených tuků. No hlavně těch rafinovaných a transmastných v keksech, pečivu, pomazánkových a rostlinných máslech.

Panenský kokosový olej posiluje imunitní systém, má protibakteriální a protivirové účinky, podporuje činnost hormonální soustavy a zlepšuje metabolismus. Prospívá lidem se sklonem ke kvasinkovým onemocněním, s problémy štítné žlázy, sportovcům a všem, co se snaží zhubnout. Zasytí na dlouho, nezvýší hladinu cukru v krvi a hraje významnou roli při urychlení přechodu na tukový metabolismus, čímž přispívá ke spalování tuků i v oblasti břicha.

Kromě toho kokosový olej nachází své uplatnění i v kosmetickém průmyslu. Při dlouhodobějším užívání zvyšuje obranyschopnost pleti a vytváří ochranný film, který ji chrání před bakteriemi. Extra panenské produkty jsou bohatým zdrojem antioxidantů a vitamínů A, C a E. Je tím nejlepším přirozeným zdrojem pro hydratování pokožky, jaký si umíte představit. Olej je vhodný pro každodenní péči o suchou a citlivou pokožku celého těla - hydratuje ji a zabraňuje jejímu vysychání.

V létě kokosový olej pleť regeneruje a hydratuje po opalování, v zimě ji chrání před mrazem. Vhodný je pro citlivou i alergickou pokožku. Používá se jako regenerátor vlasů ve formě zábalů a tak jistě na masáže těla. Využití našel i při odličování pleti a řas.

Pokud máte poškozené a lámavé vlasy, stačí si ho nanést na půl hodinu a následně důkladně opláchnout. Vhodný je i jako balzám po holení či depilaci. Kvalitní olej je lisovaný za studena bez konzervačních a vonných látek.

Čistý kokosový olej je velmi snadné si oblíbit i jako tělové mléko, nebo pleťový olej. Dobře se roztírá i vstřebává, velmi příjemně voní a má na pokožku blahodárný vliv.

Dnes by už neměl být problém sehnat kvalitní, nejlépe panenský a za studena lisovaný kokosový olej. Dostat ho již v mnoha prodejnách zdravé výživy. Pořídit se dá i ve více online obchodech specializujících se na zdravý životní styl.

Pokud vás trápí různé zdravotní problémy, které dokáže zmírnit právě kokosový tuk, tak neváhejte a sáhněte po něm. Rozhodně nebudete litovat a může vám přinést nejen úlevu, zmírnění obtíží, ale i potěšení.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Alternativní produkty