Vitamínová bomba Goji: ovoce věčného mládí

Pokud jste ještě neslyšeli o Kustovnici čínské neboli Goji, je na čase si o ní něco nastudovat a zvážit její zařazení do vaší zdravé výživy. Goji (Wolfberry) je považována za ovoce s obrovskou výživovou hodnotou. Červené bobule jsou oblíbené v Číně a v tibetských Himalájích, kde ji označují za fontánu věčného mládí. Lidé díky ní eliminují mnoho zdravotních problémů jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, horečka a potíže s očima. U nás se stala oblíbenou teprve nedávno, její historie má však kořeny již ve starověké Číně. Plody Goji se konzumují syrové, vařené a sušené (jako hrozinky), také se dají použít v bylinných čajích, šťávách a doplňcích stravy.

Goji složení:
Je to velmi silný antioxidant a proto není divu, že je označována jako klíč ke zdraví a věčnému mládí. Goji obsahuje esenciální aminokyseliny, má velkou koncentraci proteinů, obrovské množství vitamínu C (8x více než pomeranč a 3x více než kiwi), karotenoidy a 21 stopových prvků (například selen, zinek, železo, měď, mangan, draslík, sodík). Má také vysoký obsah vlákniny, kyselinu linolovou a linoleovou, beta-karoten, lutein, vitamíny skupiny B, vitamín A a vitamín E. Je v ní 15x více železa než ve špenátu, stejně jako řada dalších významných látek. Není proto pochyb, že Goji je považována za nutriční bombu.

5 významných léčivých účinků Kustovnice čínské Goji:

1. Zabraňuje nemocem, rakovině a stárnutí:
působí protizánětlivě a udržuje imunitní systém v rovnováze, předchází růstu nádorů, pomáhá zabránit degeneraci buněk a tvorbě rakovinotvorných buněk, jako silný antioxidant zpomaluje proces stárnutí, mírní vedlejší účinky chemoterapie (tak jako Chlorella), chrání vnitřní orgány a pomáhá při bolestech kloubů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a detoxikuje, zpomaluje Alzheimerovu chorobu.

2. Dodává energii a zvyšuje chuť na sex:
bojuje proti chronické únavě, obnovuje energii a sílu, stimuluje mužskou potenci, obnovuje libido a sexuální touhu.

3. Snižuje stres a úzkost:
ulevuje od bolesti hlavy a závratí, odbourává stres a bojuje s depresemi, zbavuje nespavosti a napomáhá kvalitnímu spánku, zpomaluje proces stárnutí, působí preventivně proti degeneraci nervové soustavy, zlepšuje paměť a zvyšuje koncentraci.

4. Zkrášluje a vylepšuje zrak:
chrání pokožku před volnými radikály, pomáhá unaveným očím a snižuje zrakové potíže, urychluje proces hojení, udržuje pružnou pleť, posiluje vlasy a nehty, pomáhá při léčbě kožních chorob.

5. Je vhodná pro diety a správné zažívání:
chrání játra a ledviny, snižuje váhu, napomáhá trávení, doplňuje vitamíny při redukčních dietách (spolu se Spirulinou), snižuje chuť na sladké  pomáhá vstřebávání vápníku, mírní nemoci močových cest.

Goji Kustovnice čínská je nejčastěji k dispozici v sušené podobě. Můžete ji jíst samotnou nebo ji přidat do ovesných vloček. Namočte ji ve vodě a po několika hodinách z ní vznikne lahodný červený nápoj. Bobule lze přidat i do smoothies. Kdo rád pije čerstvé ovocné džusy, ten může zvážit pěstování Goji a vyrobit si vlastní šťávu doma. Sportovci mohou dobít energii proteinovou tyčinkou s Goji a brusinkami.

Goji dávkování:
Nejjednodušší konzumace Kustovnice je v sušené podobě. Přesná doporučená denní dávka není stanovena, berte proto v potaz věk, pohlaví a zdravotní stav. Optimální množství jsou 4 gramy sušených bobulí denně. Goji nebyly prokázány žádné vedlejší účinky, přesto by se jí měli vyhnout lidé, kteří užívají léky na diabetes nebo krevní tlak. Bobule obsahují spoustu vitamínu C, proto užití většího množství plodu může zapříčinit průjem.

Autor: Michaela Hynková

Alternativní produkty