Význam pohybu v životě človeka

Co si představíme pod pojmem, slovem "sport"? Mnohé z nás napadne sledování fotbalu na gauči v pohodlí domova. Jiní si zase představíme každodenní rituál, který se stává součástí našeho života, ať už zvedáním činek v posilovně nebo např. během.

 

Každopádně, sport by neměl obcházet nikoho z nás. Pomáhá nás udržovat v dobré fyzické rovnováze, formuje naše tělo, postavu, dokonce blahodárně působí i na náš duševní stav. Při cvičení se uvolňují endorfiny, které v nás vyvolávají pocit štěstí. Dále hormon testosteron, který nejen že snižuje obsah tuku, ale zvyšuje i pocit sebedůvěry. Každý den bychom si měli najít alespoň deset minut na rozhýbání kostí. Ať už ráno nebo večer před spaním. Při sportování je důležitá pevná vůle. Pokud jsme dostatečně svědomití, může se stát, že od pasivity přejdeme k aktivnímu sportování.

 

Samozřejmě, nic netřeba přehánět a vše dělat v rámci svých sil. Není dobré pokud to hned na začátku přeženeme, může nás to od dané aktivity jen odradit. Sílu a čas je při sportování třeba správně rozložit. V dnešní době máme na každém kroku nějakého sportovního poradce nebo trenéra, který nám ukáže co a jak. Podstatné je komunikovat, tedy pokud máme nějaký zdravotní problém, trenér o něm musí vědět a cviky přizpůsobit tak, aby nám daný stav ještě více nezhoršily.

 

Dalším pozitivem aktivního sportování je rozvoj naší mentální stránky. Sportem bojujeme i proti stresu. V dnešním uspěchaném světě, plném nároků a požadavků, je nutné vypnout mysl. Není důležité věnovat se sportu na profesionální úrovni, ale tak, jak jsem již zmiňovala, alespoň pár minut denně zregenerovat tělo a ducha.

 

Pokud nás již nemotivuje vysportovaná postava, tak bychom měli myslet alespoň na své zdraví. Aktivní sport předchází kardiovaskulárním chorobám, tedy snižuje riziko jejich vzniku. Také snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje spánek. Tím, že provádíme pohyb, spalujeme kalorie, tedy sport urychluje metabolismus. Se sportováním úzce souvisí i zdravá, vyvážená a pestrá strava. Je jen na nás, zda do svého jídelníčku zařadíme zeleninu a ovoce, nebo dáme přednost "tichým zabijákům", a to různým lupínkům, hamburgerům či smaženým jídlům.

 

Kromě základního stravování je dobré obohatit tělo i o kvalitní preparáty, které nám dodají důležité vitamíny a minerály, ale také energii a živiny potřebné pro kvalitní život. Lidé, kteří sportují a mají zvýšenou fyzickou zátěž potřebují vhodnou stravu a doplňky, které spolehlivě dodají tělu energii.

 

Je jen na nás jak se k dané problematice postavíme. Ale pokud se máme alespoň trochu rádi, tak po přečtení tohoto článku pojďme na krátkou procházku, nebo na hodinu Pilates, nebo si jen tak doma zadřepujte. Naše tělo a mysl nám budou vděčné!


Autor: Viktorie Alexovičová