Zázračná síla léčivých bylin

 

Léčivé rostliny jsou potraviny s obsahem důležitých látek, které zabraňují vzniku chorob a při léčení napomáhají harmonizaci oslabeného těla. Bývaly časy, kdy se cenila moudrost starých lidí, časy, kdy rostliny, zvířata a lidé tvořily jednotný celek a vytvářeli spojení a spojenectví. Dnes si už sotva uvaříme bylinkový čaj. Kdysi se používaly jako koření, dělali se z nich šťávy, esence, výluhy, maceráty, prášky, mastičky, obklady, inhalace a lázně. Příroda bohužel onemocněla vinou člověka a s ní onemocněl i člověk sám.

Možná i z toho důvodu si lidstvo začíná uvědomovat své "hříchy" proti přírodě a čím více volá a touží po návratu k ní. Stále více lidí sahá po přírodní léčbě a spoléhá se na účinek léčivých bylinek. Ale stále jsou i ti, kteří i při sebemenším nachlazení ihned vyhledají lékaře a mnohdy si sami přejí antibiotika. Přitom běžné nachlazení se dá léčit i doma, aniž by jsme museli absolvovat návštěvu lékaře někdy v čekárně plné různých bacilů a virů.

Jak se tedy vyléčit samovolně pomocí receptu našich babiček? Pokud máme ucpaný nos a potřebujeme si ho uvolnit, smícháme čtvrtinu čajové lžičky soli a jednu čtvrtinu čajové lžičky jedlé sody do čtvrt litru teplé (ne horké) vody a pomocí kapátka vstříkneme vodu do nosu. Přidržíme jeden nosní otvor lehkým stiskem a do druhého vstříkneme roztok a necháme odtéci. Opakujeme dva-třikrát, pak nosní dírky vyměníme. Zopakujeme několik krát za den. Osvědčeným domácím prostředkem proti zahlenění je horký kuřecí vývar - výpary zvlhčují dýchání a působí na uvolnění. Podle nejnovějších výzkumů se v polévce dokonce uvolňuje bílkovina obsahující přírodní aminokyselinu cystein a ten ředí hlenový povlak v plicích a uvolňuje ho.

I v případě snížené imunity nám přichází na pomoc domácí lékař v podobě posilující zeleniny, bylinek a příloh. Pokud se nám opakovaně vracejí různé infekce, nachlazení, cítíme neodůvodněnou únavu, měli bychom si svůj každodenní jídelníček zkusit upravit nebo doplnit o vitaminy - každý den sníst dvě porce květáku a brokolice, obsahují látky, které oslabují negativní účinky estrogenu. Zkonzumovat každý den jeden stroužek česneku, který povzbuzuje imunitní buňky k větší aktivitě.

Dalším moudrostí starých matek je, že nejlepším zabijákem bakterií je koření. Kdo své jídlo okoření, žije zdravěji. Nejzdravějšího kořením kromě česneku jsou např. tymián, bobkový list, hřebíček, máta, šalvěj, bazalka či zázvor. V minulosti naši předkové často ochucovali své pokrmy právě těmito kořením ai díky nim se dožívali poměrně vysokého věku.

Dokonce se nám zachovaly i recepty babiček na hezkou a zdravou pleť. Naše babičky neměli k dispozici výdobytky 21. století, žádné ahakyseliny, lasery, plastické operace, injekce s botulotoxiny a podobně. Jejich recepty a rady jsou však ověřeny několika generacemi žen a zaručeně fungují. Např. osvědčený recept jablečné nebo karotkové masky, zázračný účinek medové či ovesné masky, všechno to, co nabízí sama příroda.

I když se naše doba neustále vyvíjí a stále více nás možná ohromují výdobytky vědy a techniky, v otázce zdraví bychom se přece jen měli vrátit k osvědčeným radám starých lidí a k léčivým účinkům přírody. Určitě nám stále má co nabídnout i přesto, že jsme jí svým nezodpovědným a sobeckým postojem ublížili.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Alternativní produkty